Сполучені Штати, ймовірно, готують “велику угоду” із самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком. Йому пропонують послаблення санкцій в обмін на “перепочинок поза орбітою Росії”.
У цьому контексті видання The New York Times, згадує поїздку заступника помічника держсекретаря США у Європі Кріса Сміта до Білорусі, результатом якої стало звільнення із ув’язнення журналіста-фрілансера білоруської редакції “Радіо Свобода” Андрія Кузнечика, активістку Олену Мовшук та громадянина США, ім’я якого невідоме.
Під час цієї поїздки Сміт у столиці Білорусі зустрівся з Лукашенком та головою КДБ країни Іваном Тертелем. Пізніше він розповів, що білоруський диктатор може випустити на свободу “безліч політв’язнів”, серед яких багато відомих публічних осіб.
У відповідь на послаблення у Білорусі репресій США знімуть частину своїх санкцій, наприклад, щодо банків Білорусі та експорту калійних добрив, стверджують співрозмовники NYT.
Іншою метою можливої угоди стане надання Лукашенку “перепочинку поза орбітою Росії”, додають у виданні. Переговори з союзниками США щодо послаблення санкцій щодо Білорусі Сміт розпочав ще 2024 року.
Колишній голова служби зовнішньої розвідки Польщі Петро Кравчик, який працював з першою адміністрацією Дональда Трампа над ослабленням впливу Кремля на Лукашенка, називає американську політику щодо Білорусі “частиною більш широкого американського підходу до Росії”.
На його думку, угода з Білоруссю дасть США додаткові важелі впливу на РФ, щоб там зрозуміли, “що мають бути уважнішими до американських аргументів”.