У липні плоди у нижніх грон досягли зеленої стадії, коли помідори доросли до повного розміру за сортовими ознаками. Потім плоди переходять у молочну стадію і потім досягають повного дозрівання. Щоб прискорити дозрівання плодів застосовуємо деякі агротехнічні прийоми. Докладно розглянемо, що зробити, щоби помідори швидше дозріли на кущі.
Прищипування верхівки.
Прищипування верхівки є одним із найважливіших агротехнічних прийомів, особливо в індетермінантних, високорослих сортів томатів. Вся справа в тому, що високорослі томати по суті є ліаною і ростуть у висоту необмежено, постійно нарощують пасинки та квіткові грона. Але це не означає, що всі квіткові грона утворюють плоди та визріють. Тому регулярно проводимо пасинкування протягом усього вегетаційного періоду.
З урахуванням регіону проживання у липні чи серпні проводимо прищипування верхівки кущів томатів. Оскільки складно сказати про всі регіони, мені простіше описати момент пощипування по томатах. Прищипуємо верхівки томатів за 1,5 місяці до термінів збирання врожаю.
Наведу приклад. Я останні томати збираю із куща 10 жовтня. Тому прищипую верхівки томатів наприкінці серпня. На кущах на той час утворюється по 5-7 грон і цього достатньо, щоб усі плоди встигли визріти.
Як це впливає дозрівання плодів.
Прищипування вертушки томатів спрямовує всі речовини всередину куща на дозрівання плодів, а не на зростання нових пагонів. Тому плоди починають швидше дозрівати.
Видалення пасинків.
Кущі томатів я веду у 2 стебла. На кожному стеблі у липні продовжують рости пасинки. Тому зараз важливо видалити всі зайві бічні пагони, не дозволяємо розростатися кущу.
Якщо пасинки не прищипнути, пагони почнуть рости в 4 стебла, а це скоротить зав’язуваність плодів та врожай. Тому прибираємо пасинки, щоб кущі не витрачали речовини на їхнє зростання, а направляли на дозрівання плодів.
Обрізання листя.
У липні важливо провести обрізання нижніх листів томатів. Коли плоди досягли зеленої зрілості, тобто виросли. Вже можна видаляти нижнє листя і залишити лише один лист під гроною.
А от коли плоди почнуть буріти і рожевіти або набувати забарвлення за сортовими ознаками, нижній і верхній лист можна видаляти. Даємо грону свободу та доступ сонячного світла, щоб сонце прискорило дозрівання помідорів у гроні.
Полив томатів.
У липні важливо регулярно поливати томати, особливо у спекотну погоду. Оскільки у рослин для дозрівання плодів відбуваються складні хімічні реакції. Саме завдяки волозі до кожного плоду надходять поживні речовини.
Підживлення томатів.
У липні вносимо калій, саме він стимулює дозрівання та покращує смакові якості плодів. У 10 літрах розводжу 10 г монофосфату калію. Поливаємо по 1 літру під кущ.
Прокол помідора.
Найшвидший спосіб прискорити дозрівання плодів це прокол плодоніжки. Але треба розуміти, що при такому процесі помідор швидко дозріє, але лежати він довго не зможе. До того ж у місці проколу можуть утворити грибки та хвороби. Тому це ризиковий захід щодо прискорення дозрівання томатів.
Загорнути помідори з бананом.
Прискорити дозрівання помідорів можна за допомогою етилену, цю речовину виділяють стиглі яблука, банани. Можна зав’язати гроно помідорів у пакет та покласти банан. Але до такого способу я теж ставлюся скептично, хоча це лайфхак, що працює.