Заправте повний бак і каністри: будуть нові ціни на бензин і дизель – до чого готуватися

Україна

Міністерство фінансів запропонувало збільшити акцизи на паливо — відповідне рішення вже було ухвалено урядом, і на нього ще чекає розгляд у парламенті. Про те, що чекає на водіїв, розповів директор “Консалтингової групи А-95” Сергій Куюн.

“Згідно з урядовим планом протягом п'яти років акциз на бензин має зрости в 1,7 раза, з 213 до 359 євро/1000 л, на дизпаливо – у 2,4 раза, зі 139 до 330 євро/1000 л. Це додасть до поточних цінам за літр при сьогоднішньому курсі євро відповідно 7,3 і 9,6 грн.. Водночас на скраплений газ акциз запропоновано підвищити з 52 до 70 євро/1000 л, тобто ціна за літр збільшиться на 0,9 грн. підвищення заплановано вже на другу половину цього року”, – повідомив він.

За його словами, ставки мають стати результатом пошуку балансу між згаданою справедливістю, потребами держави у грошах та впливом на економіку. Як відправну точку він взяв 1,5 млрд грн – саме така щомісячна сума додаткових надходжень акцизу потраплятиме до бюджету у разі введення з другого півріччя 2024-го запропонованих Мінфіном акцизів: бензин – 242,6 євро, ДП – 177,6, автогаз – 55,6 євро/1000 л.

Дизель

З точки зору калорійності, він близький до бензину, але ДП переважно споживає комерційний і промисловий сектор, тому підвищення цін на нього чинитиме найбільший тиск на споживчі ціни. Акцизи на дизель у країнах ЄС у середньому на 30% нижчі за “бензинові” і для розрахунків обрали ставку 165 євро.

Бензин

Паливо з найбільшим податковим навантаженням, отже, має найменший потенціал для збільшення, але для руху вперед розглядається варіант підняття з 213,5 до 225 євро.

Зріджений газ

Як і бензин, споживається на 90% комерційним чи приватним автотранспортом. Понад 15 років LPG мав податкову акцизну пільгу, яка відіграла свою роль та вивела Україну у світові лідери споживання автогазу на транспорті.

“Це призвело до перетворення нас на імпортера цього продукту, що додатково зміцнилося після 24 лютого 2022-го. Є всі підстави вважати, що відсоток російського палива в імпортних обсягах LPG на сьогодні найбільший завдяки переважно нашим польським “партнерам”, які є найбільшими імпортерами російського автогазу у світі. Відповідно, продовжувати посилено стимулювати це абсолютно недоцільно і шкідливо. Час для податкових канікул минув. Але й ховати цей сегмент не можна”, – наголосив Куюн.

Він додав, що на водіїв чекає підвищення ціни на літрі в залежності від виду палива від 2 до 5 грн.

Раніше портал “Стіна” повідомляв, що чоловіків, які не з'явилися у військкомат по повістці, штрафуватимуть на 204 тисячі гривень.

Нагадуємо, що водіям хочуть посилити покарання за одне популярне правопорушення на дорозі – права заберуть на 10 років.

Рейтинг статті