Перехід з 220 на 230 вольт технічно не становить складності для обласних енергокомпаній, оскільки така різниця напруги не є критичною для їхнього обладнання.
Як пояснили РБК-Україна в компанії “Українські розподільчі мережі” (яка об’єднує державні обленерго в Хмельницькій, Миколаївській, Запорізькій, Тернопільській, Черкаській, Харківській та Сумській областях), трансформатори на підстанціях 10 (6) /0,4 кВ здатні регулювати рівень напруги за допомогою перемикання обмоток, що дає змогу встановлювати напругу ближче до 230 В.
У компанії “ДТЕК Мережі”, що обслуговує Київ і низку областей, уточнили, що сучасне обладнання вже давно працює в діапазоні, який допускає коливання напруги навколо 230 вольт (±10%).
Основна проблема полягає не в самому підвищенні вихідної напруги трансформаторів, а в технічному стані розподільчих мереж – вони часто перевантажені, зношені та мають значну протяжність.
“У багатьох регіонах мережі 0,4 кВ морально застаріли. Це призводить до нерівномірного розподілу напруги: у віддалених від підстанції споживачів вона може опускатися нижче за норму, а в тих, хто ближче, – навпаки, перевищувати допустимий рівень за низького навантаження”, – пояснили фахівці “Українських розподільчих мереж”.
Також у компанії зазначили, що якість напруги багато в чому залежить від магістральних мереж НЕК “Укренерго”, де також можливі перебої, особливо в умовах пошкоджень через військові атаки.
Як це позначиться на побутовій техніці
Сучасні пристрої, як правило, розраховані на роботу в широкому діапазоні напруги – від 200 до 240 В або навіть від 100 до 240 В. Тому зміна номіналу до 230 В не становить загрози для більшості приладів.
“Проблеми можуть виникнути хіба що в дуже старої техніки. Однак навіть обладнання, розраховане на 220 вольт, зазвичай має достатній запас міцності і здатне коректно працювати за 230 В”, – додали в компанії.