Китай зажадав у “Газпрому” постачати газ за внутрішньоросійськими цінами.
Кремлю так і не вдалося одержати добро від Пекіна на будівництво нового газопроводу “Сила Сибіру 2”. Виною всьому Китай, який завищує вимоги як за обсягами постачання, так і за цінами.
Журналісти з Financial Times з посиланням на три свої джерела повідомили, що нібито Пекін вимагає ціни на газ, яка практично можна порівняти з внутрішньоросійськими цінами.
РФ хотіла щороку новим газопроводом постачати до КНР 50 млрд кубометрів газу, проте Китай готовий закуповувати лише невелику частину від запланованого Кремлем.
Новий газопровід вигідний тільки “Газпрому”, який 2023 закінчив зі збитками на рекордну суму в 629 млрд рублів. У Кремлі чомусь впевнені, що їм вдасться вмовити Пекін взяти участь у будівництві “Сили Сибіру 2”. Проте експерти з Financial Times дотримуються іншої думки. Через розбіжності та повну невизначеність нового газопроводу в травні 2024 року Міллер і не літав до Пекіна разом з делегацією Путіна.
Джерело пише, що Путін полетів до Сі із трьома проханнями. Одна стосувалася угоди щодо “Сили Сибіру 2”, друга – активізація банків КНР у РФ, а третя – не відвідувати китайську делегацію саміт світу у Швейцарії.
Ще минулої п’ятниці, 31 травня, у Пекіні заявили, що не будуть присутні у Женеві на саміті. Тоді стало відомо, що Китай обговорює можливість для 2—3 банків з КНР обслуговувати в РФ торгівлю, спрямовану на оборонну промисловість. А ось ситуація щодо газопроводу туманна.
Якщо до війни РФ постачала до країн ЄС газ за ціною 10 доларів за мільйон британських теплових одиниць, то 2023 року змушена була продавати “блакитне паливо” Китаю за ціною 4,4 долара.
РФ зараз не має альтернативи сухопутного маршруту газу, і Китай може диктувати Кремлю свої умови.
Експерти кажуть, що якщо у 2023 році Китай закупив 170 млрд. кубометрів газу, то до 2030 року планує збільшити цей показник до 250 млрд. А вже до 2040 року Китай зможе знизити обсяги закупівлі газу до цифр 150 млрд. кубометрів.
Позиція Пекіна по новому газопроводу яскраво показує картину того, що після вторгнення армії Путіна в Україну все більше залежить від економічної підтримки Піднебесної.
До 2022 року РФ постачала до ЄС до 200 млрд кубометрів газу. Навіть якщо “Силу Сибіру 2” вдасться запустити, то щороку РФ зможе по максимуму постачати лише 98 млрд. кубометрів газу.