Попит на долар та євро продовжує зростати, а обсяги пропозиції після нових санкцій США різко скоротилися.
У Росії почалася справжня паніка у зв'язку з різким обвалом рубля. Після посилення санкцій США, включаючи відключення Газпромбанку від американської фінансової системи, російська валюта знижується протягом 6 днів поспіль. Жителі РФ обурені та вимагають від Росії втрутитися.
У середу, 27 листопада, долар досяг 114,53 рубля, а євро підскочив до 120,61 рубля. На Московській біржі юань вперше за півтора роки перевищив позначку 15 рублів. Таке падіння рубля стало різким з липня 2022 року.
Санкції США, що включили Газпромбанк до “чорного списку”, виявилися серйозним ударом для російської економіки. “Санкції на Газпромбанк виявилися сильнішими, ніж сукупні обмеження останніх років”, – зазначив інвестбанкір Євген Коган. Банк, який залишався ключовою ланкою у розрахунках за газ з Європою, втратив доступ до міжнародних платіжних систем та активів.
За оцінками експертів, ринок зіткнувся з гострою нестачею валюти. Попит на долар та євро продовжує зростатиА обсяги пропозиції різко скоротилися. Це призвело до стрибка цін на валюту та нових побоювань серед бізнесу щодо подальшого обмеження притоків валюти від експортерів.
Паніка на ринку
Ситуація викликала хвилю ажіотажу на валютному ринку. Компанії та приватні інвестори почали терміново скуповувати долари та євро, побоюючись подальшого загострення санкцій та фінансових проблем. Найближчими місяцями ринок може відчувати дефіцит валюти в обсязі $2–4 млрд щомісяця.
При цьому влада не поспішає втручатися. На думку експертів, девальвація рубля вигідна для покриття бюджетного дефіциту, який цього року становитиме 3,3 трлн.
Росіяни вимагають дій
На тлі різкого падіння рубля соціальні мережі та месенджери заповнилися обуреннями росіян. Люди висловлюють невдоволення діями влади, вимагаючи негайного зниження курсу долара та стабілізації економіки. Багато хто критикує Центральний банк за пасивність і вимагає термінових заходів щодо регулювання валютного ринку.
Популярні Telegram-канали вибухнули шквалом повідомлень, у яких користувачі звинувачують уряд у тому, що він свідомо припускає девальвацію рубля для заповнення скарбниці за рахунок зростання експортних доходів. “Ціни в магазинах зростають, зарплати стоять, а курс рубля летить у прірву”– пише один із користувачів.
Ситуація з рублем підкреслює зростання тиску на російську економіку. Аналітики попереджають: якщо Центральний банк не вживе активних дій, курс може продовжити падіння, що призведе до чергового витку інфляції та нових соціальних потрясінь.
На цьому фоні політична напруженість у суспільстві продовжує зростати, посилюючи виклики, з якими стикається Росія в умовах санітарної ізоляції, що посилюється.