Поступки та лестощі замість тиску🤡😡: чи дозволять останні кроки США уникнути Росії та Путіну покарання за воєнні злочини

Різне

Справедливість є необхідною умовою для стійкого миру. Ці слова лунають в Україні, все ще у Європі, але вже не в США. Зважаючи на те, яким чином президент США Дональд Трамп проштовхує мирний процес, українці можуть не отримати ні того, ні іншого.

За Трампа російський диктатор Путін протягом кількох тижнів став сприйматися не як непередбачуваний та кровожерливий противник, який прагне покласти край глобальній гегемонії США, а як “розумний, люб’язний і симпатичний друг”, який, за словами спецпредставника президента США Віткоффа, “не захоплюватиме більше українських територій або не нападатиме на Європу в майбутньому” та з яким можна мати справи. При цьому з лютого 2022 року Україна порушила вже понад 150 000 справ про воєнні злочини росіян.

На сьогодні Вашингтон офіційно перестав називати російське вторгнення актом агресії, припинив співпрацю з Міжнародним центром з розслідування злочинів агресії щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у агресії проти України, і скоротив фінансування Лабораторії гуманітарних досліджень Єльського університету, яка займалася проблемою масової депортації українських дітей до Росії.

Воєнні злочини РФ та Путіна – далі без США

Сполучені Штати вийшли з багатонаціональної групи Агентства Європейського Союзу зі співробітництва в галузі кримінального правосуддя, більш відомого як Євроюст, яка була створена для розслідування дій людей, відповідальних за вторгнення в Україну, включно з Володимиром Путіним. Рішення про вихід із Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України є значним свідченням відходу адміністрації Дональда Трампа від зобов’язання Джозефа Байдена притягнути Путіна до особистої відповідальності.

Групу було створено з метою притягнення керівництва Росії, а також її союзників у Білорусі, Північній Кореї та Ірані до відповідальності за категорію злочинів, яка визначається відповідно до міжнародного права і договорів як агресія, що порушує суверенітет іншої країни. Адміністрація Байдена долучилася до центру у 2023 році. Сполучені Штати були єдиною країною за межами Європи, яка співпрацювала з групою, направивши в Гаагу старшого прокурора Міністерства юстиції.

Адміністрація Трампа також скорочує роботу Групи з відповідальності за воєнні злочини, яку було створено 2022 року тодішнім генеральним прокурором США Мерріком Гарландом і укомплектовано досвідченими прокурорами. Вона була покликана координувати зусилля Міністерства юстиції щодо притягнення до відповідальності росіян, відповідальних за звірства, вчинені після повномасштабного вторгнення. Під час адміністрації Байдена група, відома як WarCAT, зосередилася на важливій допоміжній ролі: наданні правоохоронним органам України матеріально-технічної допомоги, навчання і прямої допомоги в передачі звинувачень у воєнних злочинах, скоєних росіянами, в українські суди. У грудні 2023 року прокурори США вперше застосували закон про воєнні злочини з моменту його ухвалення майже три десятиліття тому, щоб заочно висунути обвинувачення чотирьом російським солдатам у катуванні американця, який проживав у Херсонській області.

Рішення адміністрації президента США заморозити фінансування інших країн позначилося на міжнародних ініціативах, які фінансуються американським урядом, такі як Група консультантів з розслідування воєнних злочинів в Україні (ACA), яка надавала підтримку українській владі, допомагаючи проводити розслідування навіть під час бойових дій. Серед постраждалих ініціатив – збирання та збереження доказів воєнних злочинів. Через заморожування фінансування близько 40 експертів з Міжнародної ініціативи кримінального правосуддя Джорджтаунського університету, яка координує діяльність ACA, змушені припинити роботу. Крім того, постраждали українські неурядові організації, які займалися збиранням доказів та документуванням збитків.

Українські діти більше не цікаві

Адміністрація Трампа припинила фінансовану ініціативу під керівництвом Лабораторії гуманітарних досліджень Єльського університету, яка відстежувала масову депортацію дітей з України та заборонила передавати до суду будь-які докази. Робота Єльського університету сприяла винесенню шести звинувачувальних висновків Міжнародного кримінального суду (МКС) проти російських чиновників, включаючи Путіна. Ця організація мала доступ до інформації американської розвідки, власну методологію, яка дозволяла їм ідентифікувати місцеперебування дітей, мала доступ до певної інформації з російських баз даних. Дослідники аналізували інформацію з відкритих даних та, зокрема, встановлювали місце перебування депортованих українських дітей. Далі ці дані передавалися українській владі в межах кампанії Bring Kids Back UA – гуманітарна програма, створена у 2023 році за ініціативою президента України Володимира Зеленського.

“Якщо ви хотіли захистити Путіна від судового переслідування, ви зробили цю штуку”, – заявили в Сенаті представники Демократичної партії після цього рішення.

Американські ЗМІ повідомляли, що через великий розголос щодо такого кроку адміністрації Трампа нібито це рішення тимчасово скасовано на кілька тижнів. Однак глава Держдепу Марко Рубіо спростував це, заявивши, що програма з відстеження переміщення українських дітей “не працює і не фінансується”. Тобто США за Трампа не планують допомагати Україні у поверненні депортованих дітей додому, даючи шанс Путіну та іншим російським чиновникам уникнути покарання.

У березні 2023 МКС видав міжнародні ордери на арешт Володимира Путіна, а також уповноваженої з прав дитини РФ Марії Львової-Бєлової. Їх звинувачують у незаконній депортації населення та дітей з території України до Росії. Для Путіна зняття цього обвинувачення – справа не тільки іміджу, але й повноцінного пересування світом. Адже ордер на арешт фактично закрив для російського диктатора більшість країн світу.

Європа продовжить свою роботу

Але навіть якщо США вдасться протаранити мирну угоду без відповідальності за минулі дії РФ, тим, хто вчинив злочини, не вдасться розслабитися, принаймні поки що так налаштовані в Європі, де міжнародні розслідування щодо злочинів Росії тривають, ордер МКС на арешт Володимира Путіна залишається чинним, а Євроюст підтвердив, що Міжнародний центр з переслідування злочинів агресії проти України продовжує свою роботу, допомагаючи в розслідуванні воєнних злочинів.

Окрім того, Євросоюз оголосив, що експерти із 37 країн погодили “правові засади для створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України”. Злочин агресії – окремий склад злочину, що полягає у розв’язанні агресивної війни проти іншої держави. На відміну від воєнних злочинів і злочинів проти людяності, злочин агресії можна закинути керівництву країни, яке ухвалювало рішення про напад на іншу країну. Фактично цей спецтрибунал – трибунал проти особисто російського диктатора Путіна. Але, окрім фізичних осіб, суб’єктами скоєння цього злочину є також і загалом держава Росія, яка також буде нести міжнародну правову відповідальність.

Чому важливо, аби Росія та Путін понесли покарання

Частиною світогляду Трампа є те, що великі та потужні країни – до яких належать США та Росія – мають більше прав, ніж менші, а тому можуть робити майже усе, що потрібно для своїх інтересів. При цьому якщо менші країни не приймають вимоги великих держав і не укладають потрібні їм угоди, тоді саме менші держави фактично і винні “в розпалюванні воєн і опору, адже це погане рішення, оскільки несе смерть і руйнування”.

На сьогодні Вашингтон офіційно перестав називати російське вторгнення актом агресії, роблячи дуже багато, аби офіційна Москва та особисто Володимир Путін не тільки уникнули міжнародного покарання за свої злочини, але навіть не асоціювалися з ними. При цьому якщо дозволити Росії уникнути правосуддя, це матиме вплив на весь світ. Такий розвиток подій сформує у недалекому майбутньому спотворене міжнародне право та глобальний порядок, адже інші авторитарні правителі на планеті спостерігають за цим і зроблять свої висновки. Тому або вони побачать, що відповідальність за агресію та міжнародні злочини є реальною справою, що утримає їх від такої поведінки, або вони дійдуть висновку, що закон призначений лише для слабких і його можуть ігнорувати ті, хто має силу та владу.

Безумовно, такі кроки американської адміністрації – це погана новина з позиції не тільки України, а й з позиції справедливості міжнародного права. Тому що йдеться про міжнародну правову та кримінальну відповідальність, яку мають нести російські воєнні злочинці, включно з Путіним, за всі ці злочини, які вони скоїли проти України, проти її народу – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив народний депутат України, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

На думку Олександра Мережка, безумовно, участь США в тих проєктах, які спрямовані на реалізацію процесу притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців, на збирання доказів, є надзвичайно важливим не тільки для України, але також для міжнародного правосуддя загалом. Щодо кроків адміністрації Трампа з припинення участі у кількох напрямах з розслідування воєнних злочинів РФ в Україні, то Олександр Мережко припускає, що так Трамп намагається продемонструвати рівновіддаленість від обох сторін.

“Справа в тому, це моя гіпотеза, доволі суб’єктивно можливо, що Трамп намагається створити таку ситуацію, коли він виглядає як рівновіддаленим як від України, так і Росії. Йому потрібно це для того, щоб виконати свою передвиборчу обіцянку стосовно встановлення швидкого миру або принаймні припинення вогню. Власне, мені здається, він і робить ці кроки та інші кроки у бік РФ та Путіна. Члени його команди дуже неохоче використовують термін “російська агресія” або “агресор”. По суті, те, що відбувається зараз, ці кроки, слід сприймати в цьому контексті намагань Трампа і його відповідної політичної гри досягти або перемир’я”, – зазначив Олександр Мережко.

Як тільки Трамп зрозуміє і на своєму досвіді пересвідчиться, що Путін не є тим політиком, тією фігурою, з якою можна досягти якогось компромісу, який зацікавлений у реальному мирі або в перемир’ї, то він зробить все, щоб повернути ситуацію в те русло, в якому вона була раніше. Тобто США повернуться до цих структур, які займаються питанням притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців.

“Я сподіваюся, що це тимчасово, що Трампу це все потрібно на якийсь період часу доти, доки він не відчує досить гостро і цілком ясно, що Путін не зацікавлений у тому, щоб допомогти йому виконати його передвиборчу обіцянку”, – прогнозує Мережко.

Так чи інакше, але Європа буде й надалі допомагати Україні у процесі покарання російських воєнних злочинців, – впевнений Олександр Мережко. Стосовно міжнародного трибуналу зі злочину російської агресії, створення якого ініціювала Європа, то вже є певні, скажімо так, контури, які були намальовані в низці резолюцій парламентської асамблеї Ради Європи. Наприкінці цього року очікується, що вже буде створено цей трибунал.

За словами Мережка, ця справа доволі складна, тому що треба розробити міжнародний договір, на підставі якого буде створено цей трибунал. Треба розробити статут, регламент. Тобто провести відповідну юридичну роботу в цьому напрямку. Але все це відбувається, є широке коло країн, які зацікавлені у цьому процесі. Це вже десятки країн, які готові взяти участь у створенні такого міжнародного трибуналу. Це буде історична подія. По суті, дуже велика подія з часів Нюрнберзького трибуналу.

“Хотілося б, щоб Штати також брали участь у цьому процесі, але навіть якщо цього не станеться, то все одно вже на сьогодні є дуже репрезентативна, я б сказав, кількість держав, які беруть у цьому участь. Тобто вже на сьогодні ми можемо говорити про високу міжнародну легітимність цього трибуналу. За участю Сполучених Штатів або без участі цей проєкт все одно буде реалізовано. Я сподіваюся, що вже наприкінці цього року. Я вважаю, що відсутність американців не матиме вирішального або критичного значення для питань притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців і до питання створення міжнародного трибуналу зі злочину агресії”, – констатував Олександр Мережко.

Рейтинг статті