З 1 квітня 2025 року бронювання, оформлене за старим порядком, втрачає чинність. Крім того, повертається стандартний термін бронювання в “Дії” 72 години, який раніше було скасовано. Хто має право на бронь від мобілізації у квітні, а хто її не зможе оформити – розповідаємо в матеріалі.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, хто не підлягає мобілізації у квітні 2025 року.
Хто має право на бронь від мобілізації та кому її не зможуть оформити у квітні 2025
З 1 квітня набувають чинності нові правила бронювання від мобілізації – тепер бронювати своїх співробітників підприємства та організації зможуть тільки через “Дію”. Бронь, яка була оформлена за старим порядком, втрачає свою силу.
Адвокат юридичної компанії “Riyako&Partners” Катерина Аніщенко розповіла в коментарі УНІАН, що на бронювання від мобілізації мають право ті працівники, які офіційно працюють на підприємстві зі статусом критичності. Цей статус слід було підтвердити до 28 лютого, але не всі змогли це зробити. Крім того, пакети документів, надані деякими підприємствами, досі перебувають на перевірці. “Зі слів клієнтів знаю, що потроху почали відновлювати надання статусу критичності благодійним організаціям і фондам, і їхні працівники отримують бронювання. Вони можуть отримати бронь через “Дію”, – каже експерт.
Для того, щоб роботодавець зміг забронювати працівника, у нього не повинно бути проблем із військовим обліком, тобто:
- мають бути оновлені військово-облікові дані;
- він не повинен перебувати в розшуку;
- не повинен мати відстрочку від мобілізації на іншій підставі.
Щодо того, які професії мають бронь серед цивільних спеціальностей, то, каже юрист, конкретного списку немає: роботодавець сам вирішує, кому оформляти бронь, а кому – ні.
Варто зазначити, що, приміром, державні органи мають право забронювати не більше ніж 30% працівників, а приватні підприємства – не більше ніж 50%. “У нас парламентарії говорять про те, що працівники енергетичної сфери мають бути заброньовані, але наразі не всі енергетичні підприємства державної та приватної форми власності отримали статус критичності”, – зазначає Катерина Аніщенко.
Окрім цього, є постанова Кабміну №650, у якій прописано, кому не надається бронь від мобілізації – перелік професій (військово-облікових спеціальностей), які не підлягають бронюванню. Цей документ більше стосується тих, хто раніше проходив службу в армії або має за плечима військову кафедру. Якщо людина має спеціальність, дефіцитну на фронті, то її не зможуть забронювати.
Як відбуватиметься перебронювання військовозобов’язаних у квітні 2025
Крім адвоката, про питання бронювання від мобілізації говорить постанова Кабміну №76 – зокрема про те, скільки часу робиться бронь від мобілізації. З 1 квітня цей процес займатиме стандартний термін, встановлений раніше – 72 години.
До цього підприємства могли робити “швидке бронювання” і не чекати 72 години, поки заброньованого працівника переведуть на спеціальний військовий облік. Тобто, протягом цих трьох діб (72 годин) військовозобов’язані, яких перебронюють, залишаються без відстрочки.
Як довго діє бронь від мобілізації
Бронь, яку оформили через “Дію”, діє певний термін. Він залежить від того, яке підприємство забронювало військовозобов’язаного:
- до 1 року – якщо це бронь від критично важливого підприємства/організації/установи, сюди ж належать оператори протимінної діяльності;
- поки діє договір/контракт – якщо це бронь від підприємства, що займається забезпеченням ЗСУ, а також від спецустанов ООН, міжнародних судів та організацій, членом яких є Україна;
- на період мобілізації – це бронь для органів держвлади, держорганів, місцевого самоврядування та правоохоронних органів.