Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 23 листопада за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.
23 листопада за новим церковним календарем віряни згадують святителя Амфілохія, єпископа Іконійського. Також сьогодні поминають усіх, в Україні голодом заморенних. Про традиції, прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні за старим стилем – у матеріалі.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян дотримуються старого стилю (юліанського) – збереження його залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 23 листопада за новим календарем (6 грудня за старим) – день пам'яті святителя Амфілохія.
Амфілохій жив у IV столітті в Кесарії Каппадокійській (нині – територія Туреччини). Він був двоюрідним братом святому Григорію Богослову і близьким другом святителя Василя Великого. Амфілохій був учнем і послідовником святих Григорія і Василя і довгий час жив у пустелі, в самітництві.
Одного разу в сусідній області Іконія помер єпископ. За переказами, святому Амфілохію у видіннях тричі являлися ангели, які закликали його служити. Так він став новим єпископом Іконійським. Під час своєї служби єпископом Амфілохій прославився як письменник і проповідник. Говорили, що молитва святителя була настільки сильною, що за нею Господь зцілював душевні й тілесні недуги парафіян.
***
Щорічно в четверту суботу листопада, у День пам'яті жертв голодоморів в Україні, у церкві поминають усіх, заморенних голодом. Цього року дата випадає на 23 листопада.
Поминальну суботу “в пам'ять усіх в Україні голодом заморенних” Православна церква України встановила 2 лютого 2024 року і внесла відповідний день пам'яті до календаря ПЦУ.
У всіх храмах цього дня відбуваються поминальні заходи та молебні за упокій душ невинних жертв Голодомору та масових штучних голодів.
Про що говорять прикмети на 23 листопада
За прикметами дня можна дізнатися, якою буде погода найближчим часом:
- якщо погода похмура і сльотава – значить, такою буде ще довго;
- випало багато снігу – зима буде теплою і м'якою;
- вранці стоїть усе в інеї – чекай на морози;
- іній увечері – до сильного снігопаду.
У народі прозвали 23 листопада свято Митрофанів день, на честь святого Митрофана, якого також вшановують у цю дату.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 23 листопада не слід гніватися, лаятися, лихословити, відмовляти в допомозі. Церква не схвалює заздрості, жадібності, відчаю і ліні. Не можна відмовляти в допомозі тим, хто просить, погано згадувати про померлих, а також поминати їх алкоголем.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не радять цього дня переїжджати, голосно розмовляти, тим паче з'ясовувати стосунки – вважається, що так можна злякати удачу.
Що можна робити 23 листопада
У православне свято сьогодні звертаються до святителя Амфілохія – просять зцілення від хвороб, фізичних і душевних. З молитвами за упокій усіх загиблих у Голодомор звертаються до Господа – штучно влаштований голод в Україні торкнувся кожної української родини. Цього дня можна віднести до церкви “панахидку”, подати поминальну записку.
У народі 23 листопада печуть пироги з капустою або варенням. Залишки випічки віддають тваринам – домашнім або бездомним.
Хто відзначає день ангела 23 листопада
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Митрофан, Борис, Федір, Олександр, Олексій, Григорій.