На єдиному в Росії будівельному майданчику з виробництва модулів скрапленого газу активність різко знизилася. Це ще одна ознака того, що західні санкції підривають прагнення Москви стати провідним гравцем на цьому ключовому енергетичному ринку. Про це повідомляє Bloomberg.
Завод “Новатека” в Білокам'янці на Баренцевому морі, відомий як об'єкт для виробництва установок СПГ, схоже, майже повністю законсервований.
Наприкінці жовтня та на початку листопада рівень нічного освітлення на заводі досяг найнижчого показника з 2019 року, згідно з супутниковими даними, які були зібрані та проаналізовані Групою спостереження за Землею Інституту державної політики Пейна в Колорадо.
Цей майданчик планували зробити унікальним хабом для збирання так званих LNG-поїздів — модульних заводів, що забезпечують скраплення природного газу. Однак після завершення двох поїздів для проєкту “Арктік СПГ 2”, новітнього експортного об'єкта Росії, ознак активності, необхідної для подальшого розширення, наразі не спостерігається.
Це стало наслідком заходів США та Європи, спрямованих на обмеження доходів Москви від енергоносіїв після її вторгнення в Україну. Західні країни запровадили санкції проти “Новатека” та всіх його майбутніх проєктів СПГ, охоплюючи виробничі об'єкти, перевалочні потужності та танкерний флот.
“Середня яскравість електричного освітлення на об'єкті знизилася на 75% порівняно з 2021-2023 роками”, що свідчить про різке зниження промислової активності в Білокам'янці”, – сказав доктор Михайло Жижин, науковий співробітник EOG з багаторічним досвідом наукового програмування для дистанційного зондування нічного боку Землі.
Супутники з 1970-х років відстежують нічне освітлення поверхні Землі, і ці дані зарекомендували себе як ефективний непрямий індикатор наземної активності. Вони застосовуються для аналізу промислового розвитку, демографічних змін та економічної активності в регіонах і країнах. Цей підхід забезпечує достатню точність для оцінки продуктивності окремих об'єктів, наприклад, таких як тартак у Британській Колумбії.
На будівельному майданчику “Новатека” інтенсивність світла була найвищою у період з 2022 по 2023 рік, що збіглося з періодом, коли на об'єкті будувалися дві лінії для Arctic LNG 2, показують дані Payne Institute. Наступне затемнення світла в Білокам'янці свідчить про зупинення будівництва на майданчику та відступ від мети Росії зайняти до 20% світового ринку ЗПГ протягом наступного десятиліття.
“Майбутні російські проекти СПГ також повинні були використовувати будівельний центр Білокам'янка для попереднього складання модулів”, – сказала Лора Пейдж, аналітик з природного газу та СПГ у дослідній компанії Kpler.
Відсутність активності на об'єкті вказує на затримку у реалізації цих проектів, які “вважалися критично важливими для Росії у досягненні її мети – вийти на експорт СПГ обсягом 100 мільйонів тонн на рік до 2030 року”.
Плани Москви щодо проєкту “Арктик СПГ 2” ускладнилися минулого року, коли його було включено до західних санкцій через вторгнення Росії в Україну. Це призвело до того, що іноземні акціонери призупинили свою участь у проєкті, а компанія “Новатек” оголосила про форс-мажорні обставини.
Раніше повідомлялося, що понад половина літаків Airbus A320/A321neo у Росії наразі не використовується через проблеми зі зношенням двигунів. Нагадаємо, що у Росії ламаються літаки внаслідок несвоєчасного обслуговування, обумовленого впливом санкцій.