5 лютого за новим церковним календарем православні згадують святителя Феодосія, архієпископа Чернігівського, а також чудотворну Єлецько-Чернігівську ікону Божої Матері. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тож неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) – його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 5 лютого (18 лютого за старим стилем) – день пам'яті святителя Феодосія, архієпископа Чернігівського та Єлецько-Чернігівської ікони Божої Матері.

Святитель Феодосій, архієпископ Чернігівський, жив у XVII столітті. Він був родом із Подільської губернії, зі старовинної дворянської родини Полоницьких-Углицьких. Навчався Феодосій у Києво-Братській школі, потім прийняв чернечий постриг.

Першим серйозним послухом для Феодосія стало відродження Києво-Видубицького монастиря, який на той час був розорений. Потім його призначили архімандритом Чернігівського Єлецького монастиря, обитель також була спустошена і розорена. Через кілька років Феодосій очолив Чернігівську єпархію. Чернецтво за Феодосія в єпархії пережило особливий підйом, також Феодосій покровительствував чернігівським духовним школам.

Помер святитель 1696 року, похований у Чернігівському кафедральному Борисоглібському соборі. Пізніше його наступник, святитель Іоан (Максимович), побудував над труною цегляне склепіння з хвалебним написом – “За чудесне зцілення від тяжкої хвороби”. Прославлення святителя Феодосія відбулося 1896 року.

***

У 1060 році київський князь Ізяслав вигнав із Києва преподобного Антонія Печерського, якого обмовили недруги, і той таємно пішов у межі Чернігова. Там, на Болдиних горах, він викопав собі печеру і став у ній жити. І одного разу знайшов на гілках ялини ікону Богородиці. Невдовзі на цьому місці Антоній, за сприяння чернігівського князя Святослава, заснував обитель, а також побудував кам'яну церкву в ім'я Успіння Богоматері. Обитель та ікона були названі Єлецькими.

У XIII монастир розорили ординці, але ікона, яку сховали в монастирській стіні, вціліла. Монастир згодом відновили, ікона перебувала там довгий час, але наприкінці XVI століття її сліди загубилися. Згідно з переказами, коли польський король Стефан Баторій захопив Чернігів, то чудотворний образ відвіз князь Барятинський до Москви, й ікона протягом 100 років зберігалася в його родині. Потім один із нащадків передав Єлецький образ до Харківського Успенського собору. За іншою версією, ікона зникла, коли обитель розграбували війська польського короля Сигізмунда. У монастир пожертвували список Єлецької ікони, незабаром він прославився як чудотворний.

На Єлецькій Чернігівській іконі зображено ялину, де серед зелених гілок поміщається сам образ Богоматері з Немовлям на колінах.

Єлецько-Чернігівська ікона / Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній»

Про що говорять прикмети на 5 лютого

5 лютого - прикмети на сьогодні / pixabay.com

Прикмети цього дня можуть розповісти про погоду навесні та влітку:

  • мороз вдарив – весна буде ранньою, а літо – спекотним;
  • снігу немає – до посухи влітку;
  • тепла погода видалася – холодів більше не чекай.

У народі 5 лютого – свято Агафія Скотниця, його прозвали так на честь мучениці Агафії, пам'ять якої також звершується сьогодні. Святу Агафію вважають покровителькою домашньої худоби, особливо корів.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 5 лютого, як і в будь-який інший день, церква не схвалює лайку, неправду, лихослів'я, плітки, засуджує жадібність, заздрість, помсту і відчай. Не можна ображати кого-небудь, особливо тварин.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: відмовляти в допомозі жебракам і бездомним – інакше можна опинитися на їхньому місці.

Що можна робити 5 лютого

У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святого Феодосія – просять про зцілення різних захворювань, особливо онкологічних, моляться про захист від наклепу, ненависті, вирішення складних сімейних ситуацій.

До Єлецької ікони Божої Матері звертаються з будь-якими проханнями – Богородиця чує кожного і молить Сина за нас. Найчастіше до образу звертаються з проханнями захистити від недругів і ворожих навал, зцілити та зміцнити здоров'я, відновити справедливість. Жінки моляться про вдале заміжжя і міцну сім'ю.

За старих часів цього дня в католицьких і православних храмах існувала традиція освячувати хліб із сіллю, якими потім годували домашніх тварин, щоб ті не хворіли, і зберігали в будинку як оберіг від пожежі.

Хто відзначає день ангела 5 лютого

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Феодосій, Агафія, Макар, Антон, Євген, Василина.