Зустріч у Стамбулі, на яку Київ покладав великі надії, не принесла прориву. Росія відмовилася від 30-денного припинення вогню – саме на цьому наполягали Україна та її європейські союзники, вважаючи це мінімальною умовою для початку переговорів.
Як пише The Guardian, незважаючи на провал з точки зору миру, це – символічна перемога для Путіна. Він спритно грає на двох фронтах: демонструє підтримку переговорів, щоб залишитися в хороших стосунках із Трампом, але при цьому висуває вимоги, які фактично дорівнюють капітуляції України.
Тим часом ініціатива Зеленського – виклик Путіну на особисту зустріч – виглядає ризикованою ставкою, яка поки що не принесла результату. У Києві сподівалися продемонструвати світу, що саме Росія блокує мир. Але тепер західні камери обернулися в інший бік.
Президент США Трамп, за даними видання, дедалі більше роздратований затяжними переговорами. У п’ятницю він заявив, що особисто зустрінеться з Путіним, “щойно це буде можливо”. Ця заява викликала тривогу в Києві: там побоюються, що долю України вирішуватимуть без неї. І що позиція США зміститься в бік тиску на Київ, а не на Москву.
Зеленський останніми тижнями намагався показати готовність до переговорів, йдучи назустріч вимогам США. Але тепер звучить прямо: Трамп вважає, що єдиний шлях до завершення війни – його особиста розмова з Путіним. Про санкції після відмови Москви від перемир’я вже не йдеться. І це дає Кремлю впевненість, що можна не йти на поступки.
Якщо саміт дійсно відбудеться без участі Києва, це буде сигналом: світова сцена знову ділиться без України. А спроба Зеленського вийти в головні актори мирного процесу поки що так і залишається поодинокою реплікою в чужій виставі.
Нагадаємо, любитель історії, плагіатор і глава делегації на переговорах у Стамбулі Мединський погрожував Україні тим, що Росія готова воювати десятиліттями.
На переговорах України і Росії обговорювали два основних питання: обмін полонених у форматі 1000 на 1000 і припинення вогню, сказав глава делегації, міністр оборони Рустем Умеров.