У світі назріває нова хвиля нестабільності – вона починається не з ринків, а з полів. Погодні аномалії все частіше підривають продовольчі ланцюжки, перетворюючи продукти на розкіш навіть для країн зі стійкою економікою
Ціни на продукти у 2025 році стрімко зростають, і причина цього вже не тільки економічні чинники. Дедалі частіше саме клімат стає основним драйвером продовольчої інфляції. Посухи, аномальна спека та повені впливають на врожайність, порушують логістику та провокують стрибки цін у всьому світі.
Докладніше про те, що українців попередили про аномальне зростання цін на продукти, повідомляє “Стіна”, посилаючись на “Обозреватель”.
За даними міжнародних аналітиків, вплив погодних катаклізмів на продовольчі ринки посилюється.
Приклади різних країн підтверджують глобальність проблеми. У Великій Британії, після надзвичайно дощової зими, картопля подорожчала на 22% лише за два місяці.
В Індії зростання вартості цибулі досягло 89% через екстремальну спеку. У Південній Кореї різке подорожчання капусти склало 70%, а в США наприкінці 2022 року овочі стали дорожчими на 80% через посушливу погоду в західних штатах.
В Азії схожа картина. Японські фермери фіксують зростання ціни на рис на 48%, а у Китаї овочі подорожчали в середньому на 30%.
Африканські регіони також страждають: у Гані посуха призвела до різкого зниження врожаю какао, що спричинило рекордне зростання світових цін — на 280% Наслідки відчули країни Європи, зокрема Великобританія.
Експерти зазначають, що такі різкі стрибки – це не відхилення, а новий тренд. Як заявив кліматичний дослідник Максиміліан Коц, погодні аномалії виходять за межі звичної норми, і якщо реакції продовольчих ринків не зміняться, то населення зіткнеться з ще більш різкими та менш передбачуваними хвилями подорожчання.
Український ринок – не виняток. Президент Української плодоовочевої асоціації Тарас Баштанник підтверджує, що їжа, яка раніше вважалася доступною, стрімко дорожчає.
У 2025 році вплив має не лише війна, а й нестача робочої сили, перебої в логістиці та руйнівні погодні умови. Урожай черешні, наприклад, цього сезону постраждав одразу в кількох країнах — Україні, Туреччині, Узбекистані та низці держав ЄС.
Економічні наслідки погодних збоїв мають не лише побутовий характер. Різке подорожчання товарів часто стимулює політичні реакції.
Як зазначають аналітики, якщо заходи щодо адаптації до зміни клімату не будуть вжиті найближчими роками, то продовольча інфляція може стати новою нормою.