Наступ України у Курській області було проведено за всіма канонами військового мистецтва, він допоміг вирішити низку завдань, починаючи від створення проблем для ворога і підняття бойового духу Сил оборони і закінчуючи зривом намірів Росії розпочати наступальну операцію на Сумщині чи Чернігівщині. Однак ідея перенесення бойових дій на територію ворога у цій війні не нова: ще у 2022 році її озвучував тодішній головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний.
Він пропонував розпочати наступ на Бєлгородську область, однак на той момент його пропозиції “не зацікавили нікого”. Про це в інтерв'ю “ВВС Україна” розповів генерал-майор Віктор Назаров, що від початку повномасштабного вторгнення РФ був головним радником, а потім консультантом ексголовкома.
Операцію України на Курщині військовий характеризував як успішну.
“Якщо порівнювати з контрнаступом 2023-го року – вона була проведена майже за всіма канонами військового мистецтва. Був досягнутий фактор раптовості. Це трималось в максимальній таємниці до останнього дня. Було неочікувано для противника не тільки з точки зору тактичних наслідків, а й оперативних”, – зазначив Назаров.
Генерал-майор також перерахував позитивні наслідки цієї операції для загального театру бойових дій. Зокрема, перенесення війни на територію агресора “притягнуло за собою бонуси, пов'язані з іміджевими здобутками для Збройних сил”, мало політичні наслідки і вплинуло на ситуацію для ворога.
Водночас Курська операція завадила загарбникам відкрити ще один фронт на українській землі.
“Вона була потрібна як фактор стримування противника на цьому напрямку. Бо нічого не заважало йому перенести воєнні дії на нашу територію, на Чернігівському, на Сумському напрямку. Нічого не заважало. І я впевнений, що він би це зробив. Може не тоді, а трошки пізніше, але зробив би для того, щоб ще більше розтягнути нашу лінію фронту, ще більше послабити наші можливості для оперативного маневру”, – каже Назаров.
При цьому, додав він, ідея наступу на територію РФ не нова. Назаров вважає, що корінням задум Курської операції сягає ще у 2022 рік. Тоді, у грудні, Залужний на одній з нарад в апараті РНБО, де брав участь і Назаров, озвучив пропозиції, які тоді були проігноровані, а нині активно втілюються у життя.
“Я знаю точно, що прямо Валерій Федорович на одному з засідань на нараді, яка проводилась в РНБО, озвучив оці операції, які фактично зараз ми спостерігаємо. Оскільки це вже відбувається, я думаю, що це не таємниця, ми можемо про це сказати”, – сказав Назаров.
Він розповів, що на згаданій нараді Залужний запропонував сконцентруватися на стабілізації лінії фронту на Донбасі, не проводячи там активних наступальних дій – за винятком хіба що боїв місцевого значення для поліпшення тактичного положення.
Окрім того, ексголовком вважав важливим продовження повітряної операції для ізоляції Криму і створення за допомогою ударів дронів таких умов, за яких окупанти втратили б можливість базувати свій флот, авіацію та засоби ураження на території окупованого Криму.
Третім напрямком, на якому Залужний наполягав, було продовження “наступальної повітряної операції” на території Росії: ударів вглиб держави-агресорки безпілотниками по законних цілях, які б ослаблювали економічний та енергетичний потенціал противника. За словами Назарова, за задумом Залужного такі удари мали здійснюватися й на оперативно-стратегічну глибину і завдаватися, зокрема, по об'єктах енергетичної системи РФ з метою підірвати логістику.
Останньою пропозицією у переліку з п'яти ключових пунктів, озвучених Залужним, було перенесення воєнних дій на територію противника.
“Тоді в тому варіанті, який ми озвучували, там йшлося про Бєлгородську область. Саме пропонувались такі напрямки дій для того, щоб створити дуже серйозну загрозу противнику. З мого боку була пропозиція більш рішучих цілей”, – зазначив генерал-майор.
Під “більш рішучими цілями” він мав на увазі “оточення або блокування” Бєлгорода.
“Для чого? Для того, щоб позбавити противника можливості завдання вогневих ударів і ракетних ударів по Харкову і створити загрозу північно-східному флангу постачання матеріальних ресурсів для того угруповання, яке діє на Донбасі. Йшлося про те, щоб провести наступ на території Російської Федерації. В загальному напрямку десь на стику Курської і Бєлгородської областей, в загальному напрямку на Бєлгород”, – зазначив Назаров.
Він підкреслив: на той момент йшлося про загальну ідею. І для того, аби вона оформилася у план – з деталізацією конкретних напрямків дій і рубежів за часом і місцем – достатньо було ухвалення політичного рішення. На той момент воно не було ухвалене.
“Ці пропозиції були озвучені. Оскільки вони не були реалізовані, а Залужного після цього зняли, то у мене склалось враження, що вони не зацікавили нікого. А потім почалося те, що почалося і от те, що ми бачили впродовж 2024 року. Я для себе побачив ознаки, що оці всі п'ять складових, які були закладені, вони всі реалізуються”, – резюмував Назаров.