Юрист, який засудив диктатора Ліберії на 50 років, має намір влаштувати трибунал для Путіна

Блоги

Навіть заочний суд над Путіним буде значною подією, що нагадує про Нюрнберзький процес 1945 року над впливовими нацистами після Другої світової війни.

Відомий адвокат з прав людини Джеффрі Робертсон, який відіграв ключову роль в засудженні колишнього президента Ліберії Чарльза Тейлора, тепер прагне домогтися правосуддя щодо Володимира Путіна. У своїй новій книзі “Суд над Володимиром Путіним” Робертсон вимагає притягти російського лідера до відповідальності за напад на Україну, який розпочався у лютому 2022 року.

Робертсон вже має успішний досвід у подібних справах. Він допоміг створити Спеціальний суд по Сьєрра-Леоні (заснований урядом Сьєрра-Леоне та ООН) і був у ньому апеляційним суддею. Суд визнав Чарльза Тейлора винним у військових злочинах, пов'язаних із громадянською війною у Сьєрра-Леоні. Наразі Тейлор відбуває 50-річний термін у в'язниці “Франкленд” на північному сході Англії

Тепер Робертсон взявся за Путіна. The New York Times.

Однак суд над Путіним, на думку Робертсона, складніший через наявність у Росії ядерної зброї та її політичного впливу. Тим не менш, юрист вважає, що навіть заочний процес над російським президентом буде значною подією, що нагадує про Нюрнберзький процес 1945 над впливовими нацистськими лідерами після Другої світової війни.

Робертсон визнає, що шансів на успішний суд небагато, але не виключає можливості змін у Росії, які можуть призвести до повалення Путіна або його відставки. Приклад колишнього президента Сербії Слободана Мілошевича, який був несподівано передано до Міжнародного кримінального суду в обмін на послаблення санкцій, показує, що такий розвиток подій можливий.

На думку Робертсона, суд, який судив Чарльза Тейлора, може бути моделлю для суду над Путіним. Якщо трибунал буде створено під егідою ООН за участю суддів із нейтральних країн, це надасть процесу міжнародної ваги та забезпечить об'єктивний розгляд справи.

Адвокат наголошує на важливості такого суду: Судити Путіна заочно краще, ніж не судити зовсім. Процес буде публічним, а вирок – засуджуючим. Дехто вважає трибунал над диктатором Ліберії найуспішнішим трибуналом ООН. Я брав найактивнішу участь у його створенні, встановленні правил роботи суду та стежив за його роботою протягом перших п'яти років. Це був дуже важкий досвід роботи в руїнах країни, яка була найбіднішою у світі і так сильно постраждала від громадянської війни.

Рейтинг статті