Японська компанія iQPS надаватиме Головному управлінню розвідки України супутникові зображення. Це допоможе нашій країні посилити моніторинг російських військових дій.
Про початок співпраці повідомило видання Intelligence Online. Перемовини між сторонами стартували ще в кінці лютого, а додатковим поштовхом до домовленості стало рішення США призупинити передачу розвідданих Україні у березні 2025 року.
Зараз компанія iQPS має на орбіті п’ять супутників радіолокаційної розвідки, до 2026 року планує запустити ще один. Ці супутники здатні отримувати високоточні зображення у будь-яку пору доби та за будь-яких погодних умов.
Дані від японських апаратів доповнять інформацію з супутників ICEYE (Фінляндія), SAR-Lupe і SARah (Німеччина), Cosmo-SkyMed і Cosmo-SkyMed 2 (Італія). В сукупності це забезпечить навіть більший обсяг розвідувальних знімків, ніж раніше надавали американські оператори Capella Space та Umbra.
Водночас, як зазначає Intelligence Online, Україна досі має обмежений доступ до супутників оптичної розвідки. Хоча ми отримуємо зображення від французьких супутників Pléiades Neo і CSO, цього недостатньо для повноцінного аналізу, який раніше забезпечували американські Maxar і BlackSky.
На сьогодні в Європі немає жодного оператора, який міг би забезпечити доступ до оптичних супутникових знімків на рівні США. Зокрема, мова йде про швидкість отримання даних, доступ протягом доби та можливість потокової передачі зображень у реальному часі.