Іноді навіть репеленти не рятують від укусів – одних комахи ігнорують, а інших атакують масово. Вчені з’ясували, чому комарі обирають “жертву” не випадково
Деякі люди стають справжньою мішенню для комарів і причина криється не тільки в групі крові або температурі тіла. Нещодавні дослідження показали: певні віруси, що залишаються на шкірі людини, можуть посилювати її запах і робити його особливо привабливим для цих комах.
Йдеться про віруси Зіка і лихоманки денге – вони здатні змінювати мікрофлору шкіри таким чином, щоб посилити вироблення речовин, що притягають комарів.
Докладніше про те, чому комарі кусають одних частіше, а інших набагато рідше, повідомляє “Стіна”, посилаючись на Телевізійну службу новин.
Вчені, які вивчали поведінку комарів у лабораторних умовах, помітили, що ці комахи частіше вибирають для укусу тих, у кого на шкірі виявлено сліди перелічених вище вірусів.
У всіх випадках дослідники фіксували підвищення концентрації летких сполук, особливо ацетофенону, який виступає в ролі сильного атрактанта для комарів. Ці молекули утворюються внаслідок взаємодії вірусів зі шкірним мікробіомом.
На думку фахівців, патогени здатні “маніпулювати” шкірною флорою людини. Такий процес призводить до зміни балансу мікроорганізмів на поверхні шкіри та провокує активне виділення речовин, які комахи вловлюють на відстані.
Віруси таким чином підвищують ймовірність свого подальшого поширення: укушений комар може перенести інфекцію наступній людині.
Хоча вірус Зіка рідко спричиняє ускладнення у дорослих, він особливо небезпечний для вагітних жінок, оскільки може викликати серйозні патології у плода. Гарячка денге, своєю чергою, становить серйозну загрозу здоров’я і може протікати у важкій формі.
Обидва віруси найчастіше фіксуються в країнах з тропічним та субтропічним кліматом, проте, як зазначають вчені, їхнє завезення в Україну стає можливим завдяки туристичним поїздкам.
Дослідження наголосило на важливості надійного захисту від укусів комарів під час перебування в регіонах, де високий ризик зараження вірусними інфекціями. Використання репелентів, захисного одягу, москітних сіток та дотримання гігієнічних норм є першочерговими заходами безпеки.
Крім того, важливо розуміти, що заражена людина стає не тільки носієм вірусу, але і його «розповсюджувачем» в очах комарів, яка вкусила інфікованого, може передати віруси наступній жертві — цей механізм лежить в основі масових спалахів у країнах, де активно розмножуються переносники.
Це допоможе розробити нові методи захисту — можливо, на рівні мікрофлори шкіри, щоб запобігти не лише укусам, а й подальшому поширенню хвороб через комарів.
Це робить їх не просто набридливими, а потенційно небезпечними для здоров’я, особливо в умовах зростання мобільності населення та збільшення кількості поїздок до ендемічних зон.
Нагадуємо, що “Стіна” повідомляла, як проявляється алергія на укус комара.