Росія намагається пов’язати нинішні переговори з Україною в Стамбулі із ситуацією 2022 року, однак ці спроби приречені на провал. Про це заявив керівник Офісу президента Андрій Єрмак у своєму Telegram одразу після початку переговорів між Україною та РФ за посередництва Туреччини.
За словами Єрмака, російська сторона хоче будувати асоціації саме з 2022 роком, проте єдине, що їх дійсно пов’язує з тим часом — це місце проведення зустрічі — Стамбул. Всі спроби Росії прив’язати сьогоднішній день до 2022 року не матимуть успіху.
Нагадаємо, що минулого тижня президент РФ Володимир Путін запропонував відновити прямі переговори з Україною в Стамбулі з 15 травня. При цьому Кремль наполягав на тому, щоб переговори базувалися на позиціях 2022 року, але з урахуванням поточної ситуації “на землі”.
Після початку повномасштабної війни Україна та Росія провели кілька раундів переговорів у Білорусі та Стамбулі. Тоді Росія вимагала фактичної капітуляції України та поширення так званої «Стамбульської угоди», яку офіційно заперечував президент України Володимир Зеленський.
За даними ЗМІ, основні пункти мирної угоди за версією 2022 року передбачали заборону членства України в НАТО, суттєве скорочення Збройних сил України до 85 тисяч військових, а також визнання Криму частиною Росії — ключова вимога Москви.
Зазначимо, що перед самітом у Тирані генсек НАТО Марк Рютте прямо заявив: Путін зробив велику помилку, коли на важливі переговори з Україною у Стамбулі відправив посадовців низького рівня. За його словами, диктатор чудово розуміє, що відповідальність за війну — на ньому, і саме Кремль має робити кроки до миру.
Склад російської делегації очолює помічник президента РФ Володимир Мединський. До неї також входять заступник міністра закордонних справ Михайло Галузін, начальник Головного управління Генштабу ЗС РФ Ігор Костюков та заступник міністра оборони Олександр Фомін.
Українську сторону очолює міністр оборони Рустем Умєров. До делегації увійшли ключові представники військових та розвідувальних структур України: перший заступник голови МЗС Сергій Кислиця, заступник голови СБУ Олександр Поклад, перший заступник голови Служби зовнішньої розвідки Олег Луговський, а також заступники начальників Генштабу, Повітряних сил та ВМС ЗСУ, серед яких Олексій Шевченко, Вадим Скібіцький, Євген Шинкарьов і Олександр Дьяков. До делегації також увійшли представники юридичного управління Генштабу, офіцери протоколу та радники Офісу Президента.
Ми писали, що переговори з Росією у Стамбулі без участі особисто Володимира Путіна не мають сенсу. Це зазначив радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк, пояснивши, що лише Путін, як ініціатор війни, може приймати ключові рішення. Усі спроби вести переговори без його участі він розцінює як затягування часу та створення вигляду діалогу.
Тим часом президент США Дональд Трамп знову заявив, що найближчим часом Україна може почути позитивні новини щодо завершення війни.