ФОП розповіли, як можна провести процедуру банкрутства через суд
Мін’юст нагадав: українці можуть подати до суду на визнання неплатоспроможності
Під неплатоспроможністю розуміється неможливість виконувати фінансові зобов’язання перед кредиторами у встановлений термін. Загроза неплатоспроможності — це вже підтверджена можливість невиконання цих зобов’язань протягом наступних 12 місяців.
Порядок подання заяви та її вимоги визначено статтею 116 Кодексу України щодо процедур банкрутства. Разом із заявою необхідно надати проєкт плану реструктуризації боргів.
Підстави для подання до суду:
- припинилися виплати за кредитами чи іншими зобов’язаннями у сумі понад 50% щомісячних платежів — два місяці поспіль;
- у боржника відсутнє майно, придатне для стягнення, та виконавчі заходи щодо його пошуку не дали результатів;
- є ознаки неплатоспроможності, що насувається.
Суд може відмовити у відкритті провадження, якщо зобов’язання вже виконані, підстави відсутні, особа притягувалася до відповідальності за зловживання або минуло менше ніж 5 років з моменту визнання банкрутства.
З моменту відкриття справи запроваджується мораторій на задоволення вимог кредиторів та припиняється нарахування штрафів та пені.
Реструктуризація боргів передбачає реалізацію частини майна, відстрочення та розстрочення виплат, часткове списання боргів, зміну умов виконання зобов’язань та можливість участі третіх осіб у їх погашенні.
У плані реструктуризації зазначаються:
- сума, що підлягає виплаті;
- сума, що підлягає списанню;
- сума, що залишається на потреби боржника (не нижче за прожитковий мінімум на нього та його утриманців);
- кошти, які виділяються на обов’язкові виплати (наприклад, аліменти).
Податкові борги за останні три роки підлягають списанню. Проте не підлягають реструктуризації зобов’язання щодо аліментів, компенсацій за шкоду здоров’ю чи життю, а також внески на соцстрахування.
Після виконання плану суд закриває провадження, і особа звільняється від боргів.
Якщо реструктуризація неможлива, починається процедура погашення боргів за рахунок продажу майна боржника. Виняток становлять єдине житло, що не перебуває в заставі (з певними обмеженнями за площею), та кошти на пенсійних чи соцстрахових рахунках.
Після завершення процедури:
Суд ухвалює рішення про звільнення від боргів. Однак деякі борги не підлягають списанню — наприклад, за аліментами, компенсаціями за шкоду чи зобов’язаннями, пов’язаними з особистістю боржника.