9 травня в Україні та в усьому світі відзначають День Європи — свято, яке символізує єдність, співпрацю та європейські цінності. Це особлива дата для країн Європейського Союзу та всіх держав, які прагнуть до європейської інтеграції.
“Свобода, рівність, демократія, повага до кожного життя. Слова, якою б мовою не звучали, для всіх нас у Європі однаково цінні, однаково важливі. Ми довели, що наша єдність є найбільшою силою. Коли всі в Україні обʼєдналися заради свого майбутнього у Європі й коли всі у Європі обʼєдналися довкола України”, – написав Президент Володимир Зеленський в Телеграм.
День Європи бере свій початок від Декларації Шумана, яку 9 травня 1950 року оголосив Робер Шуман, міністр закордонних справ Франції. Цей документ став основою для створення Європейського об’єднання вугілля і сталі — першої організації, яка об’єднала європейські країни для економічної співпраці. Саме це об’єднання згодом стало фундаментом для Європейського Союзу.
Пропозиція Шумана полягала у спільному управлінні виробництвом вугілля та сталі між Францією і Німеччиною. Це мало на меті не лише зміцнити економічні зв’язки, але й знизити ризик військових конфліктів між двома країнами, які протягом першої половини XX століття пережили кілька війн.
Таким чином, 9 травня стало символом прагнення до миру та співпраці на європейському континенті. Для України цей день має особливе значення як нагадування про шлях до європейської інтеграції та європейські цінності.
Нагадаємо, керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак провів онлайн-переговори з Віткоффом та Келогом, обговорюючи можливість запровадження безумовного 30-денного перемир’я. Ініціатива щодо припинення вогню була підтримана Україною ще під час березневої зустрічі в Джидді, організованої за пропозицією США.