Міністерство оборони планує реформу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, спрямовану на соціальні питання, облік військовозобов'язаних і підготовку населення до служби. Про це в інтерв'ю «Укрінформу» повідомив перший заступник міністра оборони Іван Гаврилюк.
«Що стосується реформування, то ми плануємо розділити функції й завдання, які покладаються на Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, на їхні складники. Наприклад, перший складник – соціальні питання – мають бути відокремлені.
Другий складник – власне ТЦК. Вони й надалі займатимуться обліком резервістів і всіх військовозобов'язаних, призиватимуть їх на курси перепідготовки, направлятимуть на відповідні збори.
І третій складник – це питання підготовки населення до проходження служби в Збройних Силах чи підрозділах Сил безпеки й оборони. Цю функцію також плануємо відокремити», – пояснив він.
Іван Гаврилюк підкреслив, що у комплексі заходів мобілізації ТЦК відповідає лише за певний перелік завдань. Підрозділи ТЦК не наділені повноваженнями розшуку ухилянтів. Це – завдання місцевих органів влади й поліції.
“Якщо хтось з місцевої влади не справляється зі своїми обов’язками, ніхто їм не заважає взяти ручку і написати заяву на звільнення. Важливо провести і відповідну інформаційну роботу в громадах, щоб донести людям важливість захисту країни. Ви ж розумієте, що без мобілізації ми втратимо країну. Скільки б у нас не було роботизованих комплексів, засобів ураження, озброєння і військової техніки, – усім цим керує людина”, – підкреслив він.
Іван Гаврилюк також розказав про особливості мобілізації у Росії:
“В Росії мобілізація в принципі ніколи і не зупинялась, і не зупиняється, просто вона переведена, так би мовити, на контрактну форму. Російська Федерація перейшла на військові рейки, вона мобілізувала всю свою економіку, створила рамку для інформування і зомбування свого населення, і ця рамка на сьогодні дуже ефективна. Тут потрібна величезна робота всієї світової спільноти на політичному, дипломатичному рівні.
Ми бачимо, що Путін намагається більше затягувати у своє військо ув’язнених, мешканців тимчасово окупованих територій, солдатів із Північної Кореї, найманців із багатьох країн світу.
У 2024 році до російської армії на контракт набрали щонайменше 427 тисяч військовослужбовців. Тобто щомісяця армія РФ поповнювалась приблизно на 36 тисяч військових. А впродовж останнього кварталу 2024 року та січня 2025 року агресор щомісяця втрачав понад 40 тисяч солдатів на полі бою в Україні. Тобто російська армія – у мінусі, якщо не враховувати найманців, солдатів із Північної Кореї… Проте в Росії залишається величезний мобілізаційний ресурс усередині країни. Наразі чимало з них поповнюють армію, і неважливо, що більше спрацьовує – фінансовий стимул чи пропаганда.
Якщо світова спільнота проявить нерішучість чи слабкість у спільних діях проти агресії Російської Федерації, Кремль обов’язково спробує цим скористатись у реалізації своїх цілей в інформаційному просторі, на дипломатичному рівні й на полі бою”.
Нагадаємо, у військових частинах, установах та закладах Сухопутних військ ЗСУ запровадили посилені заходи безпеки. Це рішення ухвалили у зв’язку з хвилею підривів у територіальних центрах комплектування.