Президент Польщі Анджей Дуда висловив упевненість у тому, що більшість країн-членів НАТО підтримують ідею приєднання України до Альянсу. Він зазначив, що це реальна мета, на яку варто орієнтуватися.
Про це Дуда сказав на спільній пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським.
“Це мета, на яку ми маємо робити ставку. Максимальна мета, яка реальна. І все більше очільників держав схиляються до такої думки, що варто Україну запросити в НАТО”, – сказав він.
Дуда також підкреслив, що з самого початку виступав за надання Україні офіційного запрошення до членства в Альянсі. На його думку, це стане важливим кроком у напрямі забезпечення справжніх гарантій безпеки для України, а також для всієї Європи.
“Я з самого початку наполегливо вимагаю, щоб Україні країни НАТО оформили запрошення до членства. Це був би перший крок, пов'язаний з наданням реальних гарантій безпеки”, – сказав він, маючи на увазі, що це має бути зроблено на саміті НАТО 2025 року, коли Нідерланди прийматимуть членів Альянсу в Гаазі.
Водночас він зазначив, що гарантії безпеки, які можуть надати країни Північноатлантичного альянсу, важливі, однак найбільшою гарантією безпеки для України було б, як сподівається Дуда, якомога швидше її членство в НАТО. Особливо важливою є 5 стаття Північноатлантичного договору, яка передбачає взаємну оборону серед членів Альянсу. Проте президент Польщі визнав, що повний вступ України до НАТО можливий лише після закінчення війни.
Дуда також поділився деталями своїх нещодавніх переговорів із Зеленським.
“Ми з паном президентом також спілкувалися про можливі переговори та припинення вогню, також про забезпечення України і які заходи можуть вживатись у контексті альянсу”, – сказав він.
Дуда запевнив Зеленського, що Польща продовжуватиме свою непохитну підтримку України. Він підкреслив, що це питання для нього особисто є пріоритетним, і він готовий діяти на міжнародному рівні для того, щоб допомогти Україні не тільки в межах військової допомоги, а й у політичному процесі інтеграції до європейських структур.
Він нагадав, що ще в лютому 2022 року, відразу після початку російського вторгнення в Україну, він ініціював низку листів до лідерів країн ЄС, аби пришвидшити процес надання Україні запрошення на вступ до Європейського Союзу.
“Попри те, що політики мали певні сумнів, ми досягли цього, і я також сподіваюсь, що нам вдасться виконати ці всі завдання щодо повного вступу України в ЄС”, – додав президент Польщі.