Замість дипломатії – шоу. Президент США Дональд Трамп знову використав візит іноземного лідера як привід для політичної вистави. Цього разу “героєм епізоду” став президент ПАР Сиріл Рамафоса. Візит до Білого дому, який минулими роками вважався ознакою поваги і партнерства, після знаменитої “зустрічі” Зеленського дедалі частіше стає лобним місцем для публічного приниження перед камерами.
Як пише CNN, зустріч із Рамафосою більше нагадувала не переговори, а агресивне ток-шоу: Трамп діставав вирізки з медіа і, розмахуючи заголовками зі словами “смерть, смерть, смерть”, озвучував праворадикальні наративи про “геноцид білих фермерів” у Південній Африці.
Коли президент ПАР спробував пояснити, що в країні більшість жертв злочинів – чорношкірі, Трамп відрізав: “Вони, як виявилося, білі”. Аргументи Рамафоси нікого не цікавили – сценка була розрахована не на результат, а на видовище.
Така манера поведінки стала для Трампа нормою. Раніше схожий епізод стався з Володимиром Зеленським, який опинився в Овальному кабінеті в ролі підлеглого на допиті. І якщо раніше візит до Білого дому був політичним трофеєм, то тепер – радше пастка для тих, кому потрібна допомога США.
Трамп продовжує руйнувати дипломатичні норми. Він діє в логіці вуличного бійця, а не державного лідера. І робить це в прямому ефірі – під камери та оплески свого електорату. Його меседж простий: Америка командує, всі інші слухають.
Овальний кабінет перетворюється на медіа-майданчик. Віцепрезидент Дж. Д. Венс може атакувати гостей з дивана, журналісти – ставити провокаційні запитання (як це було із Зеленським), а вся сцена – збирати мільйони переглядів у соцмережах.
Цікаво, що в момент “розправи” над Рамафосою в кімнаті перебував і Ілон Маск. Він нещодавно скаржився в X на “дискримінацію білих” у ПАР. Ідеологічно його позиція зручно вписується в шоу Трампа: вона говорить тому, хто потрібен – а це аудиторія MAGA і правих.
Це вже не випадковість і не імпровізація. Це нова дипломатія Трампа: театр сили, де гості або грають за сценарієм, або стають жертвами. США більше не запрошують – вони викликають.
Нагадаємо, Трамп відмовився від вимог припинити вогонь на полі бою під загрозою запровадження санкцій. І це викликало побоювання в Європі, що він відходить від довгоочікуваного зобов’язання досягти швидкої мирної угоди.
Знайомі з перебігом перемовин, зазначають, що в розмові з європейськими лідерами, яка відбулася після розмови з Путіним, Трамп дав зрозуміти, що переконаний у перемозі Росії та повторив низку тез Кремля.