Канцлер Німеччини Олаф Шольц звернувся до парламенту із закликом запровадити надзвичайний стан, що дозволить державі збільшити обсяг запозичень. Шольц обґрунтував своє звернення подіями останньої доби та заявами уряду США щодо України. Надзвичайний стан надасть можливість перевищити чинні боргові обмеження. Про це він заявив на пресконференції у четвер, 13 лютого.
Шольц зазначив, що президент США Дональд Трамп розпочав переговори з Володимиром Путіним щодо припинення російської агресії проти України. Майже одночасно міністр оборони США запропонував Україні поступитися частиною території та порушив питання про можливе введення військ. Він також окреслив чіткі очікування від європейських союзників щодо збереження успіху НАТО в його 75-річній миротворчій діяльності в Північноатлантичному регіоні.
“Це не стало для нас несподіванкою. Тим не менш, ці події і пропозиції вимагають від Європи чіткої, швидкої і рішучої позиції не коли-небудь, а зараз”, – сказав канцлер Німеччини.
Канцлер уточнив, що сам неодноразово проводив переговори з Путіним у минулому. Він наголосив на необхідності донести до Кремля позицію країн ЄС щодо справедливого миру в Україні та дотримання європейського порядку, заснованого на непорушності кордонів.
“Я також згоден з президентом США в тому, що війна Росії проти України повинна закінчитися якомога швидше. Смерті та кровопролиттю має бути покладено край. Ми це знаємо: Ніхто не прагне миру більше, ніж Україна”, – сказав він.
Шольц наголосив, що перемога Росії або поразка України не принесе миру, а лише створить загрозу стабільності в Європі й за її межами.
Він підкреслив, що мир має бути довготривалим і гарантувати суверенітет України, тому будь-яка нав’язана угода не може бути прийнятною.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц звернувся до німецького парламенту з проханням запровадити надзвичайний стан у зв’язку з розмовою між Трампом і Путіним та заявами уряду США щодо України. Це дозволить державі залучати більше боргових ресурсів, ніж передбачено чинними обмеженнями.
“Бундестаг повинен якнайшвидше ухвалити резолюцію про визнання війни в Україні та її серйозних наслідків для безпеки Німеччини та Європи надзвичайною ситуацією в розумінні статті 115(2) Основного закону. Це означає, що наша підтримка України, яка зараз важлива як ніколи, більше не буде здійснюватися за рахунок інших завдань, які наша держава має виконувати по відношенню до власних громадян”, – заявив канцлер ФРН.
Крім того, Шольц закликав реформувати “боргове гальмо”, виключивши з нього інвестиції в безпеку та оборону. Він також висловив намір активізувати дискусію в ЄС про необхідність інвестування в оборону та створення потужної європейської оборонної промисловості, наголосивши на важливості швидких і ефективних рішень.
Шольц підкреслив, що 24 лютого 2022 року ухвалив важливі стратегічні рішення для рішучої відповіді на переломний момент, спричинений агресією Росії. За його словами, зараз світ знову опинився в подібній критичній точці.
“Сьогодні ми мусимо зіткнутися з реальністю того, що дії та заяви адміністрації США означають для України, Європи та світу. Бездіяльність означала б поставити під загрозу безпеку нашої країни і нашого континенту, і я не дозволю цьому статися в цей критичний для нашої країни час”, – резюмував канцлер.