Українці давно ставили під сумніви раціональність встановленого тарифу на електрику. І в Раді нарешті розібралися із цим
Питання формування тарифів на електрику в Україні викликає дедалі більше суспільної уваги. Особливо це стосується різкого підвищення цін на електроенергію для населення у 2023 та 2024 роках.
Попри аргументацію регулюючих органів, депутати стверджують: перегляд вартості було проведено з порушеннями без належного економічного обґрунтування. Про це йдеться у звіті тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, підтриманому 272 голосами.
Докладніше про те, що у Раді переглянули тариф на електрику, повідомляє “Стіна”, посилаючись на УНІАН.
Комісія проаналізувала дії Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ), та дійшла висновку, що рішення про підвищення тарифів на електрику не відповідає нормам чинного законодавства. Зокрема, йдеться про закони «Про ринок електричної енергії» та «Про ціни та ціноутворення».
За даними звіту, НКРЕКУ направила уряду листа 12 травня 2023 року, в якому рекомендувала підвищити тариф на електроенергію з 1,56 до 2,88 грн за кВт-годину, при цьому без прикріплених розрахунків виробничих витрат або аналізу рівня прибутку.
Регулятор стверджував, що такий крок дозволить покращити фінансові показники підприємств НАЕК Енергоатом і Укргідроенерго, забезпечивши економічний ефект у розмірі 34 мільярдів гривень (без урахування ПДВ).
Проте депутати наголосили: ні економічного аналізу, ні прогнозу щодо використання додаткових доходів представлено не було.
Підвищення тарифів на електрику продовжилося і 2024 року. З 1 червня уряд затвердив новий тариф – 4,32 грн за кВт-годину, одночасно скасувавши диференціацію за обсягами споживання. Раніше тариф становив 2,64 грн, а до того — 1,44 грн за споживання до 250 кВт·год і 1,68 грн за перевищення цього обсягу.
Парламентарі вказують, що рішення про нове підвищення також не супроводжувалося достатньою аргументацією. У звіті наводиться лист від «Енергоатому», в якому стверджується, що підвищення тарифу необхідне покриття прогнозованого дефіциту коштів.
Проте, як стверджують члени комісії, сам дефіцит був створений коштом штучно завищених нематеріальних витрат та нарахувань амортизації. У документі зазначено, що без цих параметрів дефіцит би не виник, а отже, й потреби у зростанні тарифу не було.
Звіт ТСК також розкриває дані про додатковий прибуток, отриманий енергетичними підприємствами завдяки змінам у тарифній політиці.
Члени комісії наголошують, що економічно обґрунтований тариф на електрику не може бути повністю ринковим, оскільки рівень цін фактично визначається двома державними компаніями.
В умовах зростання цін і відсутності виразної логіки в тарифній політиці, питання обґрунтованості нових цін на електрику залишається відкритим.