Дізнайтеся, як заведено відзначати Святвечір і чого в жодному разі не можна робити.
Святвечір – це останній день перед Різдвом, який потрібен для підготовки до великого торжества. Українці завжди ставилися до нього з великим благоговінням. Цього дня все ще триває Різдвяний піст, тому віряни поки що не їдять м'яса. Головною традицією є сімейна вечеря – меню на Святвечір складається з дванадцяти пісних страв.
Коли відзначають Святвечір-дата свята
Дата Святвечора залежить від того, відзначає людина Різдво 25 грудня або 7 січня. Святвечором називають останній день перед Різдвом – 24 грудня або 6 січнявідповідно.
Нагадаємо, що 1 вересня 2023 року церква перейшла на новий церковний календар 2025. У ньому датою Різдва офіційно вважається 25 грудня, а Святвечора – 24 грудня. За новим стилем Різдво настає 25 грудня, а Святвечір, відповідно – 24 грудня.
Історія свята Святвечір
Оскільки свято настає напередодні Різдва, у Святвечір вшановують біблійні події, які передували народженню Ісуса. Тієї ночі на небі запалилася яскрава Вифлеємська зірка просто над місцем перебування Йосипа та Марії. Завдяки світилу печеру знайшли волхви і принесли дари для Сина Божого.
Як відзначають Святвечір
Перед Різдвом у храмах проводиться церковна служба. Воцерковлені на Різдвяний Святвечір відвідують денну літургію та нічну всеношну. Молитися Богу можна і вдома, якщо немає можливості відвідати церкву.
Діти та молодь на Святвечір ходять по домівках сусідів і співають колядки, а натомість отримують частування та монети. Також на Святвечір починають розігрувати вертепи – театральні сценки народження Ісуса.
У вечір Святвечора вся родина сідає за стіл. На святкову вечерю прийнято ставити дванадцять пісних страв. Вони можуть відрізнятися в залежності від уподобань сім'ї, але в їхнє число обов'язково входять щедра кутя і узвар. У давнину в це свято було прийнято відмовлятися від їди до появи першої зірки на небі.
Що не можна робити в Святвечір
Є кілька суворих заборон у цей день. У Святвечір не можна:
- їсти м'ясо, яйця і молочні продукти (але дозволена риба);
- сваритися, лаятися матом, бажати зла іншим людям;
- зловживати алкоголем і переїдати.
Працювати по дому та прибирати на Святвечір можна і навіть потрібно, адже Різдво важливо зустріти у чистому будинку.