В Україні стартувала нова практика вручення повісток через “Укрпошту”. Військовозобов'язаним почали надсилати повістки рекомендованими листами з повідомленням про вручення, проте цей процес ще не до кінця налагоджений.
Адвокатка юридичної компанії “Ріяко і Партнери” Катерина Аніщенко дала свій коментар з цього приводу YouTube-каналу РБК-Україна.
Вона уточнила, що повістки надсилатимуть на адресу, зазначену в системі “Резерв+” або в Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП). Вартість такого листа становитиме приблизно 35-45 гривень.
Отримавши повідомлення від пошти про надходження рекомендованого листа, людина має можливість вирішити, чи забирати його. У випадку з повісткою її обов'язково необхідно підписати, і тоді ця інформація буде передана до територіального центру комплектування (ТЦК).
Чи надійне надсилання повісток через “Укрпошту”
Втім, бувають випадки, коли повістки надходять із затримкою, адже їх відправляють із запасом часу у 15 днів, щоб дати людині можливість підготуватися, наприклад, домовитися про відпустку на роботі. Проте, за словами адвокатки, іноді люди не отримують вчасно листа через застарілі контактні дані або через те, що “Укрпошта” не завжди встигає своєчасно доставити повідомлення.
Якщо людина не забрала листа, пошта залишає відмітку про відсутність адресата або відмову від отримання. Це вже вважається належним повідомленням, і ТЦК має право застосувати санкції, наприклад, заборону на керування автомобілем або накладення штрафу.
Важливо розуміти, що незнання про мобілізацію не звільняє від обов’язків. У випадку неотримання повістки особа може дізнатися про мобілізацію через арешт банківських рахунків або списання коштів у зв'язку з накладеним штрафом від ТЦК.
Якщо людина проживає за іншою адресою і не оновила свої дані, її можуть притягнути до відповідальності і за це. Але якщо дані були оновлені, а повістку все одно надіслали на стару адресу, можна оскаржувати цей документ в суді. Однак, якщо всі вимоги виконані, а особа свідомо не з’явилася до ТЦК, навіть правова допомога може не допомогти уникнути наслідків.
Нагадаємо, рішення про впровадження економічного бронювання в Україні вже прийнято. Наразі розглядаються три можливі моделі.