Україна досі пам’ятає, як у 90-х Росія “забрала” у неї Ту-160 і Ту-95МС за газові борги. Але мало хто знає, що в той самий час, у 1992 році, РФ провернула значно зухвалішу і масштабнішу аферу – цього разу з Казахстаном.
Про це пише Defense Express, посилаючись на архівні матеріали та рідкісні джерела. Тоді Росія обманом вивезла з території Казахстану до 40 стратегічних бомбардувальників Ту-95МС – і це була майже вся авіагрупа 79-ї важкої бомбардувальної дивізії. Москва скористалася тим, що після розвалу СРСР Казахстан не мав повного контролю над технікою, а в стратегічній авіації все ще діяли союзні ланцюжки підпорядкування.
По суті, все відбулося під виглядом звичайних тренувальних польотів між аеродромами “Семипалатинськ-2” і російською “Українкою”. За однією з версій, коли літаки Ту-95МС сідали на російській території, замість них назад відправляли застарілі Ту-95К – і навіть з іншим бортовим номером. За іншою версією – зовсім не випускали казахстанські літаки назад. Все це було замасковано під “планові ротації” і “технічне обслуговування”.
На той момент саме Казахстан, а не Росія, мав найбільший флот Ту-95МС – 40 штук. Для порівняння: у самих російських ВПС їх було близько 25. До того ж у лютому 1992 року в РФ зупинилося серійне виробництво цих машин – ні ресурсів, ні комплектуючих уже не було. Росія гостро потребувала оновлення ядерної авіації, і вона просто пішла шляхом захоплення.
Вкрадені Ту-95МС стали основою стратегічної авіації Росії. Саме з них починалося “відродження” дальніх ядерних сил, яким сьогодні погрожують усьому світу. Але за цю крадіжку Москва так і не понесла жодної відповідальності. Офіційно в РФ визнають лише “отримання” 16-18 літаків, доля решти – невідома.
Чому ця історія залишилася майже неосвітленою? Тому що, за словами авторів матеріалу, росіяни “грамотно заплутали сліди”. Вдалося навіть уникнути розголосу на рівні міжнародних організацій. А Казахстан, будучи тоді слабким і недосвідченим у міжнародній дипломатії, не став роздмухувати скандал.
Виходить, що ядро стратегічної авіації Росії – це награбовані бомбардувальники. І ще один факт у скарбничку того, як ця країна “піднімалася з колін” – чужим коштом і чужими руками.
нагадаємо,>в Казахстані напередодні 9 травня спалахнув серйозний скандал навколо традиційної ходи “Безсмертний полк”. Органи влади відмовили організаторам у проведенні вуличних заходів, посилаючись на брак майданчиків. Акція, яка раніше сприймалася як повага до пам’яті фронтовиків Другої світової війни, тепер дедалі частіше асоціюється з мілітаризмом і агресивною політикою Кремля.