Подорожчала у 12 разів: українці у ступорі – за важливу держпослугу підняли ціну, а потрібна вона всім

Україна

Подорожчання цієї держпослуги торкнеться як фізичних, так і юридичних осіб

З 3 травня 2025 року в Україні суттєво зміняться тарифи на одну з найпопулярніших юридичних процедур – проставлення апостиля. Це офіційний штамп, що засвідчує справжність українських документів для використання за кордоном.

Докладніше про те, що в Україні хочуть підвищити вартість популярної держпослуги, повідомляє “Стіна”, посилаючись на “Обозреватель”.

Зокрема, для громадян вартість проставлення апостиля зросте з поточної 51 гривні до 610 грн. Це подорожчання у 12 разів. Про це повідомив народний депутат Ігор Фріс, зазначивши, що тариф не переглядався з 2003 року, попри інфляцію та зміни в економіці.

Для юридичних осіб держпослуга коштуватиме ще дорожче — 1060 гривень. Таким чином, ціна зросте майже у 21 раз. Рішення було прийнято Міністерством юстиції, яке обґрунтувало його необхідністю привести вартість процедури у відповідність до реальних витрат і рівня інфляції.

Чому подорожчання вважається виправданим?

За словами нардепа, попередня ціна за державну послугу була символічною і не покривала адміністративних витрат. За більш ніж 20 років з моменту останнього перегляду ціни змінилися економічні реалії й собівартість проставлення апостиля значно збільшилася. Саме тому у Мін’юсті вирішили провести перерахунок.

В офіційному повідомленні наголошується, що нова ціна запроваджується на підставі наказу Міністерства юстиції, і вона відображає не лише зростання інфляції, а й загальний тренд на подорожчання адміністративних процедур, особливо тих, що стосуються міжнародних операцій.

Як зміниться процедура одержання апостиля?

Сама процедура проставлення апостиля не зміниться. Як і раніше, подати заявку можна через онлайн-сервіс Міністерства юстиції або звернутися до ЦНАПу. Однак важливо враховувати подорожчання та заздалегідь планувати витрати на оформлення документів, особливо тим, хто має намір виїжджати за кордон, оформляти документи на навчання, роботу чи шлюб за кордоном.

Також варто зазначити, що ця держпослуга залишається затребуваною: за останні роки кількість запитів на апостилювання документів стабільно зростає, у тому числі завдяки великій кількості українців, які тимчасово або постійно проживають за межами країни.

Купівля житла за кордоном – ще один фактор попиту

На тлі зростання міграції українці продовжують активно купувати нерухомість за кордоном. За даними польського ресурсу salon24PL, лише у 2024 році українці купили 9 160 квартир у Польщі – це більше половини всіх об’єктів, проданих іноземцям у країні.

Цей тренд безпосередньо впливає на затребуваність таких процедур, як апостилювання, оскільки при купівлі нерухомості, оформленні ВНП чи інших правових дій за кордоном держпослуга стає необхідною.

Зростання попиту пояснюється тим, що багато українців планують залишатися за кордоном надовго, оформляють тимчасовий захист і прагнуть повної інтеграції.

Рейтинг статті