Підсанкційні росіяни пробралися до Європи: винною виявилася "жадібна" Мальта

Різне

Скандальний витік документів розкрив: росіяни, внесені до санкційних списків ЄС і США за повномасштабне вторгнення Росії в Україну, отримали паспорти Мальти за програмою “золотих віз”. Про це повідомляє Financial Times з посиланням на документи та офіційні дані.

Серед таких осіб опинився російський бізнесмен Альберт Авдолян, який перебуває під санкціями ЄС. Наявність мальтійського паспорта дозволила йому та іншим росіянам з аналогічними документами частково обходити обмеження на в’їзд до Європи.

Крім того, журналісти з’ясували, що мальтійське громадянство отримали ще троє росіян, які пізніше потрапили під санкції США, та ще троє, які потрапили до санкційних списків України. Серед них – Євгенія Володимирівна Бернова, звинувачена США в шахрайському придбанні обладнання подвійного призначення, здатного використовуватися у військових цілях.

Бернова стверджує, що отримала громадянство Мальти “після ретельної багатоступеневої перевірки” і що її інвестиції в країну “реальні та законні”. Також вона заявила, що потрапляння до списку санкцій – “помилка американської влади”.

Загалом ідеться про 16 осіб, які отримали мальтійське громадянство, незважаючи на санкції або навіть судимості. За даними розслідування, принаймні один мальтійський паспорт уже було анульовано.

Один із гучних випадків стосується російського мільйонера Павла Мельникова, який придбав паспорт Мальти 2015 року, а раніше – паспорт Сент-Кітс і Невіс через компанію Henley. У 2018 році фінська влада обшукала його нерухомість на архіпелазі Турку, а в лютому 2025 року він був засуджений у Фінляндії за податкове і бухгалтерське шахрайство. Після цього його мальтійський паспорт анулювали, але Мельников оскаржує це рішення.

На цьому тлі Європейська комісія подала позов проти Мальти до Суду ЄС, вимагаючи зупинити продаж громадянства. Брюссель вважає, що такі схеми “підривають суть і цілісність громадянства Європейського Союзу”. Очікується, що суд винесе рішення вже у вівторок.

Нагадаємо, Мальта залишається останньою країною в ЄС, яка офіційно пропонує громадянство за інвестиції. Щоб отримати мальтійський паспорт, потрібно вкласти щонайменше 600 тисяч євро, купити або орендувати нерухомість, зробити благодійний внесок у 10 тисяч євро і прожити на острові три роки (або один рік за інвестицій від 750 тисяч євро).

У відповідь на тиск ЄС мальтійська влада заявляє, що посилила перевірки кандидатів і заборонила росіянам і білорусам подавати нові заявки на громадянство.

Рейтинг статті