З бюджету ПФУ щомісяця витрачають майже 10 мільярдів гривень на спеціальні пенсії. Найбагатше на пенсії живуть судді й прокурори.
Найвища пенсія в Україні досягає 390 тисяч грн на місяць, а витрати на “спеціальні” пенсії перевищують 9,9 млрд грн щомісяця. Про це йдеться в публікації OBOZ.UA.
В Україні майже 5 тисяч осіб отримують пенсію понад 50 тисяч гривень
В Україні 4,9 тисячі осіб мають пенсії розміром понад 50 тисяч гривень на місяць. А максимальна пенсія в країні становить 390,1 тис. грн. Водночас усіх пенсіонерів обмежує встановлена планка, за якою максимальна пенсія не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних, тобто 23,6 тис. грн. Але чимало пенсіонерів обійшли це обмеження, звернувшись до судів, що зобов’язало Пенсійний фонд переглянути їхні виплати та нарахувати значні доплати.
Міністерство соціальної політики повідомило, що станом на листопад 2024 року близько 24,6 тис. осіб отримують пенсії, що перевищують 23,6 тис. грн, а понад 50 тис. грн – 4,9 тис. осіб. Сюди входять судді, військові, прокурори, чорнобильці та інші категорії зі “спеціальними” пенсіями. Щомісячні витрати на ці виплати становлять 9,9 млрд грн, а прогнозовані витрати за рік — близько 119,3 млрд грн.
Загалом в Україні пенсії отримують понад 10,3 мільйона осіб, а щомісячні витрати на їхнє забезпечення становлять близько 60,5 млрд грн. Середній розмір пенсії в країні, за даними жовтня 2024 року, становить 5 851 грн, проте середня пенсія “звичайного” пенсіонера – 5 635 грн.
Найчастіше збільшення пенсійних виплат відбувається через судові рішення: з 2019 року за понад 672 тис. рішень судів Пенсійний фонд вже виплатив 96 млрд грн, а ще 76 млрд грн залишається невиплаченими.
Як судді і прокурори домагаються великих пенсій
Більшість пенсіонерів в Україні отримують лише частину своєї колишньої зарплати, тоді як окремі категорії, як-от судді та прокурори, мають можливість отримувати суттєво вищі пенсійні виплати завдяки рішенням судів. Це створює значну різницю у пенсіях між загальними та “спеціальними” категоріями пенсіонерів.
Видання пише, що рішення у пенсійних суперечках складаються зазвичай із двох частин:
- зобов’язання перерахувати розмір уже призначеної пенсії та почати виплачувати пенсію у новому розмірі. Такі рішення одразу ухвалюються Пенсійним фондом України до виконання, і розміри пенсій перераховуються;
- зобов’язання доплатити особі різницю у розмірі пенсії, яку вже було виплачено Пенсійним фондом, та розміром, призначеним за рішенням суду, за попередній період (від будь-якої дати у минулому, до моменту ухвалення рішення суду). Зазвичай Пенсійний фонд України не має достатньо коштів. Як наслідок, утворюється заборгованість саме за виплатою різниці у розмірах, призначених за законом і за рішенням суду, пенсій за попередні періоди.
Загальна формула для розрахунку пенсії в Україні може призвести до того, що пенсійні виплати становлять менш як 30% від колишньої зарплати. Наприклад, із середньою зарплатою у 18,8 тисячі гривень, пенсія складатиме приблизно 4,7 тисячі гривень, що відповідає лише 25% останнього доходу. Натомість прокурори та судді можуть через судові рішення отримувати пенсії, які сягають до 90% їхнього звичайного заробітку. Зокрема, судді, чия зарплата перевищує 300 тисяч гривень на місяць, також можуть отримувати пенсію в такому ж розмірі.