Суд закрив справу щодо Майдану, всіх відпустили
24 травня Шевченківський суд Києва закрив справу про розгін мирних учасників акції 30 листопада та 1 грудня 2013 року у зв'язку із закінченням терміну давності справи. Про це повідомляє Цензор Ні.
Згідно з інформацією з підозрюваних зняли всі звинувачення та скасували арешт з їхнього майна. Потерпілі заперечували, але зміст закону був за обвинувачених.
Справу Майдану мали розпочати слухати о 9 ранку п'ятниці. Але через повітряну тривогу почали слухати майже о 10. У залі лише прокурори, четверо обвинувачених, один адвокат і лише двоє потерпілих.
Саме засідання тривало не більше години. Суддя зачитав клопотання, потерпілі висловилися проти закриття, звинувачення – за.
Суддя перепитав, чи щось змінилося в особистих даних обвинувачених. Виявилося, що лише один із них мобілізований. Судячи з розмов підсудних в очікуванні рішення, служить він десь у Сумській області, за 60 км від Охтирки. І йому чути як “бухає”.
Потерпілі та обвинувачені сидять через прохід, але між ними той самий холод та ненависть, які стояли 30 листопада та 1 грудня 2013 року.
У ніч проти 30 листопада на Майдані перебували близько 400 мітингувальників. Вже тиждень вони протестували проти відмови влади від курсу на Європейський Союз. О 4-й ранку привезли елементи конструкції, щоб збирати новорічну ялинку.
Тоді ж загони міліції, кількість яких пізніше оцінили у 2000 осіб, оточили мітингувальників та почали їх розганяти у напрямках Бессарабки, Українського дому та готелю “Козацький”. Людей били кийками.
Тієї ночі в результаті дій “Беркуту” постраждали не менше 79 осіб. 36 із них було затримано. На ранок їх поїхали звільняти з відділень народні депутати від опозиції.
Частина мітингувальників знайшла притулок у Михайлівському соборі. Ще частина ховалася вночі у квартирах знайомих. 30-го ввечері сотні тисяч киян вийшли мітингувати на Софійську площу. А 1 грудня частина з них прийшла мітингувати на Банкову, де їх знову жорстоко розігнав “Беркут”.
“Люди боялися навіть звертатися до київських лікарів. Показали свої рани лише коли приїхали львівські. На Подолі потім розгорнули нелегальний шпиталь, де їх лікували”, – згадує в суді одна із постраждалих Любомира Кеплер.
У п'ятницю в суді Кеплер просила суддю врахувати пам'ять тих, хто брав участь у Майдані, був постраждалим у цій справі, а потім загинув за Україну на фронті, як Роман Ратушний.
Окрім Кеплера у залі був ще один постраждалий – Сергій Колоша. Йому беркутівці розбили голову, були численні забої по тілу. “Щоб ви зрозуміли, як вони мене били, то у мене в сумці була папка і вона розламалася навпіл”, – згадує чоловік.
У своєму виступі Колоша зазначив, що закриття справи сьогодні призведе до зневіри суспільства у правосудді і що наступного разу люди добиватимуться справедливості судом Лінча.
На запитання, чому в залі лише двоє постраждалих, Сергій зізнається, що багато хто вже давно втратив віру в те, що в суді досягнуть справедливості. Хтось на фронті. Та й у принципі майже 10 років ходіння до судів з'їли багато часу та сил.
“У минулі роки мало місце багато зривів – хтось захворів, той у відрядженні, той без адвоката. Засідань було багато, лише за 30 листопада майже 80 постраждалих, досліджувати потрібно було багато матеріалів. Суди не так і часто призначали. Плюс ці зриви “, – Розповідає постраждалий.
За його словами, у найкращі часи засідання суду призначалися раз на два тижні. “І по суті ці беркутівці взяли нас змором. І вийшло, що не спійманий – не злодій”, – обурюється Колоша.
Як розповіла адвокат Вікторія Дейнеко, у суді встигли розглянути всі докази та допитати 20 потерпілих із 140.
“Але все одно правда на боці євромайданівців, тих, хто вийшов підтримати європейський вектор розвитку. І хоч би яку версію розглядали – навіть саму абсурдну “батю підставили” – це не знімає відповідальності з тих, хто це зробив, хто сидить на лаві підсудних і то це не все”, – сказав Колоша журналістам, чекаючи рішення суду. Він нагадав, що близько 250 беркутів у ніч розгону були підлеглими підсудних Дідюка та Тягнірядна, які сьогодні на лаві підсудних.
“І вся ця маса, яка гнала людей, не могли не керуватися одним із начальників, а ним був Олег Мариненко”, – додав потерпілий.
Втім, рішенням судді Віталія Циптика один із командирів “Беркуту” Мариненка, його заступники – командири київського “Беркуту” Андрій Дідюк та Микола Тягнірядно та командири 3-ї та 4-ї рот Євген Антонов та Юрій Шевченко тепер уже не засуджені. Після оголошення рішення ніхто з них навіть не зміг на коментар ЗМІ.
Потерпілих намагатимуться оскаржити рішення, але не приховують, що навіть спроба домогтися справедливості через Європейський суд з прав людини займе ще роки.
Нещодавно ми розповідали, тим, хто шукає роботу, держава дає 30280.
Також “Стіна” повідомляла, що за пошкодження військової техніки суд вліпив величезний штраф військовому.
Ще ми писали, що українців почнуть судити з відривом.