Як УБД отримати свою земельну ділянку – детальна інструкція
Українці, які мають статус УБД можуть отримати земельну ділянку. Про це йдеться в матеріалі 24tv.
Так от, було оприлюднено детальну інструкцію того, як саме УБД отримати ділянку.
Ще слід звернути увагу на наступне:
Учасники бойових дій мають право на отримання земельної ділянки для садівництва, будівництва житла, ведення сільського господарства тощо. Втім на період воєнного стану така процедура передачі землі забороняється.
Після завершення воєнного стану процес отримання землі для УБД передбачає вибір ділянки на Публічній кадастровій карті та подання клопотання до відповідних органів влади. Крім того, треба підготувати необхідні документи.
У випадку невідповідності вимогам закону або з інших причин, УБД можуть відмовити у наданні землі.
Після початку повномасштабної війни в Україні заборонили передачу державної землі у приватну власність. Ця заборона торкнулася й учасників бойових дій. Водночас після завершення воєнного стану, для УБД існують правила, які дозволяють отримати ділянку як для садівництва, так і для будівництва житла.
Право учасників бойових дій на землю
Адвокат Ігор Ясько для 24 Каналу розповів, що під час воєнного стану є свої особливості передачі землі у власність за законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”.
Юрист розповідає, що треба звернути увагу на пункти 27 та 28 розділу X “Перехідні положення” Земельного кодексу України.
Під час воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
“Водночас після завершення воєнного стану заборона скасовується для учасників бойових дій та осіб, яких прирівняли до них, у тому числі учасники антитерористичної операції.” – зауважив адвокат, керуючий партнер ЮК Winner, Ігор Ясько.
УБД може обрати ділянку на Публічній кадастровій карті, а після цього звернутися з клопотанням до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність:
Сільська, селищна, або міська ради – якщо запит стосується земель комунальної власності територіальної громади;
Обласна, районна ради – якщо запитуються землі спільної власності територіальних громад для всіх потреб;
Районна державна адміністрація – для отримання держземель у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб;
За межами населених пунктів земельні ділянки для городництва, ведення садівництва, ОСГ та будівництва індивідуального житлового будинку вони не передають.
Обласні державні адміністрації – якщо земля знаходиться у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена;
Головне управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в області – якщо питання стосується земельних ділянок для ведення садівництва або особистого селянського господарства державної власності.
Кабмін також може передати земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування. Але це у тому випадку, якщо вони не входять до складу адміністративно-територіальних одиниць, або примусово вилучені у державну власність. А також, може передати у користування земельні ділянки зони відчуження внаслідок Чорнобильської катастрофи. Таке клопотання можна подати також в електронній формі:
Які документи потрібні для клопотання
Насамперед у клопотанні треба зазначити цільове призначення землі та її орієнтовні розміри, але в межах норм безоплатної приватизації.
Можна розраховувати на такі розміри земельних ділянок:
для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;
для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 гектарів;
для будівництва й обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара;
для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара.
Крім того, треба підготувати такі документи, як:
графічні матеріали з місцем розташування земельної ділянки, наприклад, копію з кадастрової карти;
погодження землекористувача, якщо вилучається ділянка, що перебуває у користуванні інших осіб;
документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі у разі надання ділянки для фермерського господарства;
копію документа, що посвідчує особу, тобто паспорт;
документ що підтверджує право на пільги при отриманні земельних ділянок;
документ, який підтверджує статус УБД.
“Рішення про надання дозволу або про відмову у наданні такого дозволу має бути прийнято в місячний строк,”
– каже Ігор Ясько.
Що потрібно робити після отримання дозволу
Учаснику бойових дій треба замовити розробку проєкту землеустрою в землевпорядній організації. Слід зазначити, що термін виконання робіт не може перевищувати 6 місяців. Після розробки проєкту його доведеться погодити з відповідними органами:
Територіальний орган Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру;
Управління з питань містобудування та архітектури місцевої державної адміністрації або місцевої ради – у випадку якщо земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту або за межами населеного пункту;
Інші організації, як-от органи лісового, водного господарства, охорони культурної спадщини, екології тощо – в окремих індивідуальних випадках.
За яких умов УБД можуть відмовити у наданні землі
Адвокат пояснює, що відмовити УБД можуть у випадку, якщо місце розташування об'єкта не відповідає вимогам законів. Але ми можемо назвати ще й додаткові причини:
Якщо заявник не має офіційного підтвердження статусу учасника бойових дій;
Якщо особа вже отримала земельну ділянку в межах встановлених норм і намагається отримати додаткову ділянку;
Якщо земельна ділянка, яку заявник хоче отримати, не відповідає цільовому призначенню;
Якщо в обраній місцевості або населеному пункті відсутні вільні земельні ділянки;
Якщо УБД порушив процедури подачі документів або не надав необхідних документів.