Питання забезпечення гідної старості залишається одним із найактуальніших в українському суспільстві. Незважаючи на складну економічну ситуацію, держава продовжує виконувати свої зобов’язання перед громадянами похилого віку.
Одним із інструментів соціальної підтримки є мінімальна пенсія – гарантований рівень матеріального забезпечення для тих, хто не може претендувати на повноцінну страхову пенсію. 2025 року відбулися деякі зміни, які стосуються порядку нарахування та умов отримання таких виплат.
Докладніше про те, кому з українців світить пенсія лише 2 тис. грн, повідомляє “Стіна”, посилаючись на novyny.live.
Згідно з чинним законодавством України, мінімальна пенсія надається непрацюючим пенсіонерам або особам, які досягли пенсійного віку, але не нагромадили необхідного страхового стажу.
У такому разі держава надає соціальну допомогу у мінімальному розмірі. Ці виплати безпосередньо залежать від встановленого прожиткового мінімуму, який у 2025 році становить 2 361 грн – такі дані наводить портал Дія.
Мінімальна пенсія не є універсальною — вона надається за дотримання низки умов і може бути відхилена за наявності додаткових джерел доходу чи майна.
Як нараховується соціальна пенсія у 2025 році?
Отримання соціальної пенсії можливе виключно при досягненні пенсійного віку. Проте державні органи мають право відмовити у наданні виплат, якщо з’ясується, що заявник порушує встановлені критерії. Ось основні причини відмови:
-
Пенсіонер робив великі витрати. Якщо за останні 6 місяців було придбано товарів чи послуг на суму понад 50 тис. грн, це може стати підставою для відмови.
-
Наявність майна. Якщо пенсіонер чи члени його сім’ї мають у власності більше однієї квартири чи автомобіля, це також вважається перевищенням майнового порога.
-
Перевищення прибутку. Якщо середній місячний дохід сім’ї за останні пів року перевищує встановлений прожитковий мінімум (2025 року — 2 361 грн), у виплаті може бути відмовлено.
Що ще потрібно знати про виплати пенсіонерам?
З 2025 року Україна запроваджує єдині умови отримання пенсій для всіх громадян, незалежно від їхнього місцезнаходження.
Це означає, що пенсіонери, які мешкають за кордоном, у тимчасово окупованих територіях (ВІТ) або є внутрішньо переміщеними особами (ВПО), можуть отримувати виплати не тільки через державний Ощадбанк.
При цьому є важлива вимога — фізична ідентифікація. Усі пенсіонери, які перебувають за межами України або на окупованих територіях, зобов’язані проходити підтвердження особи не рідше ніж один раз на рік, до 31 грудня. В іншому випадку можливе призупинення виплат.
Якщо фізична ідентифікація неможлива, допускається проведення хоча б однієї фінансової операції кожні шість місяців — це також є підтвердженням активності пенсіонера.
Особливі умови для мешканців тимчасово окупованих територій
Жителям СОТ чи українцям, які виїхали за кордон, держава продовжує забезпечувати виплати за умови, що вони не отримують пенсію від країни-агресора. Для підтвердження цього необхідно подати до Пенсійного фонду України заяву у довільній формі про те, що пенсія зросії не оформлювалася.