Жителів Запоріжжя здивувало вкрай рідкісне оптичне явище – перевернену веселку, яку називають “усмішка на небі”.
Як повідомляє Запорізький обласний центр із гідрометеорологіївеселка “перевертається” на висоті 7-8 км. Це відбувається за наявності перистих хмар, що з кристалів льоду.
Насправді перевернені веселки – не веселки. Наукова назва цього оптичного ефекту – циркумзенітальна дуга чи дуга Браве. Вони утворюються, коли сонячне світло заломлюється через горизонтальні кристали льоду під таким кутом, щоб розкластися на спектр і відобразитися в атмосфері.
“Вони виглядають як веселки, і в певному сенсі вони схожі, але принципова відмінність полягає в тому, що веселки утворюються в результаті викривлення світла і поділу квітів краплями дощу, що випадають з хмар”, – цитує агентство BBC пояснення доктора Девіда Шульцакерівника синоптичної метеорології у Манчестерському університеті
Вчений каже, що ці явища відрізняються формою частинок, через які переломлюється сонячне світло: “У разі циркумзенітальної дуги це шестикутні крижані пластини, що утворюють хмару. У разі веселки це крапля дощу”, – каже Шульц.
Незважаючи на те, що ми не часто бачимо в небі перевернуті веселки, циркумзенітальні дуги не є рідкісним явищем, пише Met Office. Вони часто виникають протягом року. Але людському оку вони доступні не завжди, тому що зазвичай сховані там.
Для того, щоб можна було побачити перевернуту веселку, повинна збігатися комбінація атмосферних умов: відповідна висота, глибина та положення крижаних хмар, оскільки хмара має бути під певним опуклим кутом до сонця. Місце, звідки можна побачити посмішку на небі теж важливе, тому що її видимість може змінюватися.