Колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, а нині посол України в Лондоні, упевнений: протягом двох років Україна зможе відновити паритет із Росією на полі бою – і в обороні, і в наступі. Але для цього потрібні технології та ресурси. Про це він заявив в інтерв’ю для Української правди.
Залужний зазначає: військово-технологічна революція вже почалася, і це створює умови для такого типу військового конфлікту, як війна на виснаження.
“Стратегія війни буде спрямована не стільки на захоплення територій, скільки на виснаження ресурсів і можливостей противника, створення хаосу і, як наслідок, знищення здатності нації до опору”, – пише Залужний.
Головне, за його словами – нейтралізувати російські системи РЕБ. Для цього потрібно терміново переходити на альтернативні засоби зв’язку і навігації поза радіочастотами – наприклад, використовувати лазерний зв’язок і автономні системи наведення. Паралельно необхідно розвивати засоби для знищення самих комплексів радіоелектронної боротьби.
Другий пріоритет – “засліпити” ворога. Знищити його візуальні розвідзасоби: дрони-розвідники та оптичні комплекси. Тут, на думку Залужного, ключову роль зіграють технології перехоплення і лазери.
Але найпотужніший фактор – масове, дешеве і точне виробництво ударних безпілотників. Залужний говорить прямо: “Це дасть змогу дистанційно винищувати особовий склад, озброєння і військову техніку противника в опорних пунктах уздовж лінії бойового зіткнення, зривати логістику і вичавлювати війська з районів оборони”.
Поки що, за його оцінкою, масштабний наступ неможливий – ні для України, ні для Росії. Причин дві. Перша – людський ресурс на межі. Вести наступ можна тільки за наявності значних резервів, а в обох країн демографія вже тріщить по швах.
Друга причина – економіка. Для наступу потрібні в рази більше матеріальних ресурсів, ніж для оборони. А військові бюджети обох країн уже на знос. “Людські втрати буде важко або неможливо компенсувати”, – попереджає Залужний.
На його думку, без технологічного ривка і з урахуванням дефіциту ресурсів, що наростає, обидві сторони опиняться в стані стратегічної втоми. Але саме тоді в України з’явиться шанс на перевагу – за умови, що ми виявимося технологічно гнучкішими та швидшими.