Представники Республіканської партії активно обговорюють у Мережі скандальні заяви президента США Дональда Трампа про необхідність проведення виборів в Україні, рейтинг президента Володимира Зеленського та російську агресію.
Колишній віцепрезидент США Майк Пенс розкритикував заяви Трампа, зазначивши, що повномасштабне вторгнення в Україну почала саме pосія.
«Пане президенте, Україна не „розпочинала“ цю війну.
Росія розпочала неспровоковане і жорстоке вторгнення, яке забрало сотні тисяч життів.
Дорога до миру має бути побудована на правді.
Росія вторглася в Україну в ході найбільшої європейської атаки з часів Другої світової війни», — зауважив він.
Такої ж думки дотримується конгресмен-республіканець та відставний генерал Дон Бейкон.
«(Російський диктатор Володимир — ред.) путін розпочав цю війну. Путін скоїв воєнні злочини. Путін — диктатор, який вбивав своїх опонентів. Країни ЄС надали Україні більше допомоги.
Зеленський має понад 50% голосів. Україна хоче бути частиною Заходу, путін ненавидить Захід. Я не приймаю подвійне мислення Джорджа Орвелла», — підкреслив він у соцмережі X.
Водночас конгресвумен українського походження, республіканка Вікторія Спарц написала: «Дональд Трамп зробив багато дуже важливих зауважень. Зеленський і (експрезидент США Джо — ред.) Байден підвели американський народ і український народ».
Конгресмен-республіканець Майк Лоулер назвав володимира путіна «мерзенним диктатором і головорізом», який спільно з Китаєм та Іраном працює над тим, щоб підірвати й дестабілізувати США, Європу, Ізраїль та вільний світ.
Лоулер наголосив, що підтримує зусилля, спрямовані на завершення війни в Україні.
Однак, за його словами, будь-яка угода, спрямована на досягнення миру, повинна включати Україну за столом переговорів, а також «захищати її структурний суверенітет і суверенітет її сусідів».
Журналіст Голосу Америки Остап Яриш навів думки представників Республіканської партії щодо останніх заяв лідера Білого дому.
Сенатор від штату Міссісіпі Роджер Вікер вважає: «Довіряти путіну не можна. Це воєнний злочинець, який порушив усі норми міжнародного права. Його слід притягнути до відповідальності, ув’язнити, та, можливо, стратити».
Лідер республіканців у Сенаті Джон Тун, відповідаючи на запитання про те, як він ставиться до останніх заяв Трампа про Україну та росію, зазначив: «Що я підтримую — це мирний результат в Україні. Гадаю, зараз президент і його команда працюють над цим. Думаю, варто їм дати трохи простору».
Сенатор від Північної Кароліни Том Тілліс відреагувати на те, що Трамп назвав Зеленського диктатором.
«Я дозволю людям самим підбирати свої слова. Я б такого слова не використав. Чи хоче путін миру? Путін хоче відродити Російську імперію. І від мене він цього не отримає», — запевнив політик.
Сенатор Ерік Шмітт від штату Міссурі: «Лицемірно стверджувати, що ви — справді вільна демократія, при цьому не бажаючи проводити виборів. Думаю, це єдине, що мав на увазі президент Трамп. Але все це шум.
Зрештою, багато залежатиме від того, як це вирішать. Президент Трамп сказав, що любить українців, тож гадаю його позиція є саме такою».
Сенатор Джош Говлі також вважає, що в Україні необхідно провести вибори: «Зеленський обраний лідер країни, але наш президент правий, що виборів у них давно не було. Вони фактично мають воєнний стан. А це погано, якщо ви заявляєте, що захищаєте демократію … Дональд Трамп звинуватив також і росію. Ще два тижні тому він погрожував санкціями, якщо вони не сядуть за стіл переговорів. І гляньте, після цих погроз вони сіли за стіл переговорів».
За словами сенатора Ліндсі Грема, історія навчила, що «умиротворення агресії призводить до ще більшої агресії».
«Чемберлен з Гітлером, Байден і Обама з путіним. Я впевнений, що президент Трамп завершить війну в Україні швидко і в такий спосіб, який стримає майбутню агресію», — вважає він.
На скандальні заяви Трампа також відреагували представники його адміністрації.
«Якщо Зеленський збирається змінити думку президента публічним лихослівʼям в ЗМІ — це жахливий спосіб поводження з цією адміністрацією», — стверджує чинний віцепрезидент США Джей Ді Венс.
Водночас радник Трампа з національної безпеки Майк Волц заявив, що «не слід критикувати президента за його намагання дипломатично закінчити війну».