У відносинах між США та учасниками війни в Україні назрівають зміни. Як повідомляє Financial Times, адміністрація Дональда Трампа потроху змінює курс – тепер дедалі частіше звучить думка, що саме Володимир Путін, а не Володимир Зеленський, заважає припиненню війни.
“В американців була спрощена ідея – давайте зачаруємо Росію, чинитимемо тиск на Зеленського, і ми отримаємо угоду. Виявилося, що просто зачаровувати Росію недостатньо”, – пояснив колишній посол Німеччини в США Вольфганг Ішингер.
Адміністрація Трампа дедалі більше роздратована – Путін відмовляється навіть обговорювати припинення вогню, незважаючи на тиск і погрози нових санкцій. Але ж саме припинення бойових дій – одна з головних цілей Трампа в контексті української війни. Він хотів би миру на переговорах, який міг би представити як особисту дипломатичну перемогу. Але Москва не дає йому навіть приводу до цього наблизитися.
“У його тоні вже чується розчарування. Можливо, він розуміє, що занадто багато чого позбувся і нічого не отримав натомість”, – сказав колишній посол США в Росії Майкл Макфол.
Водночас Україна на тлі всіх цих зрушень максимально намагається показати себе надійним партнером. Зеленський публічно демонструє готовність до діалогу, зокрема через підписання корисних угод, як це нещодавно було з договором про стратегічні мінерали. Відносини з Білим домом покращилися навіть після нещодавньої різкої сварки в Овальному кабінеті.
Але питання залишається: чи справді Трамп змінює курс у бік підтримки України – чи просто готовий покарати Путіна за “неподатливість”?
“Трамп виразно бачить, що Путін не йде назустріч. Але я не впевнений, що він тепер стане серйозно тиснути на нього”, – обережно коментує ситуацію Ерік Грін, колишній радник Байдена з нацбезпеки.
Москва ж, на думку аналітиків, робить ставку на втому США. Путін упевнений, що якщо тягнути час, американці самі втратять інтерес, а Трамп – терпіння. Макфол прямо говорить: “Путін грає в довгу гру. Він чекає, що американська допомога ослабне, і ЗСУ опиниться в уразливому становищі”.
Проте шанс на “здачу України” найближчим часом помітно знизився. Томас Грем із Ради з міжнародних відносин вважає, що тепер Трампу буде важко піти з конфлікту, не втративши політичного обличчя.
“Так, він усе ще може відмовитися від України. Але це буде занадто схоже на провал. Занадто багато поставлено на карту”, – підсумував експерт.