Європейські союзники України за зачиненими дверима все частіше говорять про майбутні переговори між Києвом та Москвою, які завершать війну. Причому думка Заходу активно зрушується у бік необхідності поступки української території.
Як пише Видання The Washington Post, такі розмови набули ще більшої актуальності після перемоги на виборах Дональда Трампа, який дав зрозуміти, що може підтримати угоду, в результаті якої частина захопленої території залишиться в руках Росії.
Інтерв'ю з 10 чинними та колишніми дипломатами з Європи та НАТО підтверджують, що, незважаючи на заяви про незмінну підтримку, деякі союзники України все більше прагнуть закласти основу для переговорів між Україною та Росією, навіть якщо параметри угоди залишаються важкодоступними.
Європейські чиновники і представники НАТО визнають, що розмови про територіальні поступки вже не викликають стільки питань, як раніше, і дипломати формулюють їх не як “земля в обмін на мир”, а як земля в обмін на безпеку України. Колишній посол Франції у Вашингтоні Жерар Аро сказав:
“Я думаю, все більш-менш дійшли такого висновку, але важко сказати про це публічно, тому що це означатиме, що ми збираємося винагородити агресію”.
Західний чиновник, який, як і інші опитані для цієї статті, говорив на умовах анонімності, заявив: “Це вже точно не маргінальні міркування”.
Як саме може виглядати угода, поки що неясно, оскільки дипломати вивчають “мирні плани”, що з'явилися після початку бойових дій Росії та України у 2022 році. Оскільки російські війська контролюють приблизно п'яту частину країни – у тому числі східний Донбас та приєднаний Кримський півострів, – заморожування сьогоднішніх ліній фронту чи визначення демаркаційної лінії означало б поступку Україною значної частини своєї території.
Зараз широко визнається, що “переговори можуть розпочатися раніше”, ніж очікувалося, і що вони “принесуть деякі поступки з обох сторін”, – заявляє колишній помічник генерального секретаря НАТО і науковий співробітник Європейської ради з міжнародних відносин Каміль Гранд.
За його словами, у європейських лідерів “є велике питання щодо того, як команда Трампа захоче грати у цю гру”. І хоча європейці сподіваються, що наступна адміністрація підштовхне Росію до переговорів, вони також побоюються, що адміністрація Трампа може загнати Україну в кут і змусити її вдатися до невигідної угоди, припинивши допомогу.
Зазначається, що наразі дозвіл війни залишається недосяжним, не в останню чергу тому, що Росія не поступилася своїм вимогам, політика адміністрації Трампа щодо України не була повністю сформульована, немає консенсусу щодо гарантій безпеки, які могли б бути прийнятними для України, та Як висловився Гранд, “є 50 відтінків сірого” серед європейських поглядів на те, як мають проходити переговори.
Обговорення були зосереджені на перспективі припинення вогню вздовж демаркаційної лінії в обмін на західні гарантії безпеки – де-факто, принаймні, тимчасове відступлення існуючих зон контролю навіть без офіційного визнання.
У матеріалі сказано, що європейські політики далекі від згоди щодо того, якими можуть бути будь-які гарантії безпеки, оскільки ключові союзники, включаючи США та Німеччину, поки що відхиляють прохання України про запрошення до НАТО – великий камінь спотикання, оскільки Кремль давно використав загрозу західного. Союзу для виправдання війни. Інші ідеї на креслярській дошці включали європейську присутність на землі або обіцянки більшої кількості зброї, що також розглядаються як неможливі для Росії. Західний дипломат сказав:
“Ми не проти переговорів, але важливим є момент, а також важелі впливу, які є в України, і те, що вона отримає натомість”.
Зазначається, що публічні пропозиції щодо “землі в обмін на світ” обмежуються пропозиціями дружнього Москві угорського лідера Віктора Орбана. Країни Балтії та сусіди України, такі як Польща, охоплені страхом перед Росією, яка тиснутиме на кордони НАТО, і вони дратуються при згадці про територіальні поступки, особливо без явного стримувального чинника.
Ті, хто пропонував землю в обмін на світ, були “практично спалені на багатті” у минулому, але тепер ця ідея викликає менше обурення, сказав високопосадовець НАТО. За його словами, здатність України захищати великі міста, включаючи Харків та Одесу, зіграла їй на руку.
“Ми всі розуміємо, що в короткостроковій перспективі Україні буде важко відновити суверенітет над 100% своєї території”, – додав він.