Під час зустрічі 14 липня в Білому домі з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте президент США Дональд Трамп заявив, що Україні буде надано допомогу у вигляді передачі 17 систем ЗРК Patriot.
Ця заява стала приводом для бурхливого обговорення в експертному середовищі, причому не стільки у зв’язку з відновленням допомоги Україні, скільки з тим, а що ж насправді мав на увазі Трамп.
Докладніше про це – у матеріалі групи “Інформаційний спротив”.
То що отримає Україна?
Для початку розберемося в термінології. У західній військовій класифікації поняття “система” означає не одиницю, а групу відповідної техніки, що забезпечує ту чи іншу функцію. Іншими словами, звичні нам дивізіон або батарея на Заході називаються системою. При цьому у складі батареї ЗРК Patriot може бути 4, 6, 8 і навіть 10 пускових установок.
Україна отримувала від своїх партнерів системи (батареї) переважно в кількості 4 пускових установок. І якщо припустити, що Дональд Трамп у своїй промові мав на увазі не 17 систем, а 17 пускових, то тоді виходить, що Україні буде передано 4 системи (батареї).
Далі питання щодо вартості. Одну систему оцінюють за нинішніми розцінками в $1 млрд. Водночас відомо, що новий пакет допомоги США обсягом $10 млрд, отже 17 систем аж ніяк не можуть входити в нього. А ось чотири системи вартістю трохи більше $4 млрд цілком уміщаються в рамки цього пакета.
Проте давайте розглянемо обидва варіанти допомоги, яка може надійти Україні: реалістичний – 4 системи і фантастичний – 17 систем. І чим це допоможе нашій країні.
Захист українських міст ЗРК Patriot
Почну, мабуть, з реалістичного варіанта – чотири системи.
На сьогодні ЗРК Patriot прикривають Київ, Київську область і ще деякі райони. Проте говорити про те, що над Києвом створено непробивний купол протиповітряної оборони, насамперед маючи на увазі захист від балістичних і аеробалістичних ракет, було б украй самовпевнено. Тому логічним було б посилення ППО столиці щонайменше однією системою.
Три інші системи Patriot – це можливість прикрити від ударів балістикою та аеробалістикою три великих міста – наприклад, Дніпро, Запоріжжя та Одесу. З іншого боку, можна розподілити в деякому іншому форматі – прикрити 1-2 великих міста і важливий район у тиловій частині України. Або прикривши велике місто і важливий тиловий район, відтворити блукаючих мисливців за російською тактичною авіацією.
Найцікавіше те, що ми обговорюємо системи і пускові, але, як я вище вказав, до батареї може входити різна кількість пускових, і визначальним є, наприклад, кількість РЛС і пунктів управління вогнем (ПУВ). У деяких випадках батарея може являти собою як дві, так і всього одну пускову – якщо для цього буде достатньо допоміжних засобів.
Тобто до певної міри чотири батареї Patriot можуть трансформуватися у вісім батарей скороченого типу, а за певних умов навіть у кілька блукаючих мисливців за російською тактичною авіацією.
По суті така кількість повноцінних батарей не зможе повністю задовольнити потреби в захисті навіть усіх міст-мільйонників в Україні, але за певної трансформації можливості чотирьох батарей можуть бути значно розширені.
А тепер розглянемо фантастичний варіант – 17 систем Patriot.
Така кількість батарей – це 68 пускових у стандартній комплектації, що дасть змогу Україні не тільки закрити всі міста-мільйонники, а й створити вісь ППО, яка бар’єром прикриватиме Україну від входження балістичних і аеробалістичних ракет з півдня до півночі, для чого потрібно 6-8 систем.
Крім того, така кількість систем, з урахуванням вищеописаного варіанта комплектації по дві та навіть одній пусковій, дасть змогу значно розширити можливості з полювання на російську тактичну авіацію, що може призвести до повного припинення її застосування противником на театрі бойових дій.
Тобто фантастичний варіант найбільш сприятливий для України і кардинально змінив би ситуацію – як у повітряному просторі тилової частини країни, так і на полі бою. Причому з урахуванням можливостей ЗРК Patriot вплив чинився б, зокрема, і на повітряний простір Росії.
Але фантастичний варіант на те й фантастичний.
Висновки
Допомога Україні, що виділяється Дональдом Трампом (нехай і за гроші партнерів, і через партнерів), – це початок руху з мертвої точки двосторонніх відносин, у позиції якої ми перебували останні пів року. Україні важливі ЗРК Patriot не тільки як засіб захисту від ракетного терору РОВ, а й як можливість здійснення впливу на театр воєнних дій.
Але слід зберігати певну частку реалізму і не піддаватися надмірним фантазіям. Більш ніж упевнений, що Україна отримає саме чотири системи ЗРК Patriot, до того ж відбудеться це не так швидко – тобто займе певний час.
Але питання не тільки в кількісній пропорції пускових установок і РЛС/ПУВ, а й в тому, чи отримає Україна дозвіл від США, наприклад, на застосування ЗРК Patriot по військовій авіації РОВ у повітряному просторі самої Росії.
Це, мабуть, не менш важливе питання, ніж те, скільки ми в кінцевому підсумку отримаємо батарей.