Ярмолинецький районний суд Хмельницької області виніс вирок 36-річному військовослужбовцю, який вчинив умисне вбивство офіцера. Суд визнав його винним і засудив до 12 років позбавлення волі, повідомляє Хмельницький апеляційний суд, передає sud.ua.
Суд встановив, що вранці 6 лютого 2024 року молодший сержант прикордонного загону отримав у кімнаті зберігання зброї автомат АК-74 із чотирма магазинами та заступив у добовий наряд. Близько 14:00 він побачив у приміщенні штабу свого безпосереднього керівника, з яким мав неприязні стосунки, і пішов за ним до офіцерської їдальні. Перед входом сержант вистрілив у офіцера з автомата. Від отриманого наскрізного поранення тулуба офіцер загинув.
Під час судового розгляду обвинувачений розповів, що ввечері 31 січня 2024 року начальник побив його та ще одного військовослужбовця. Тієї ж ночі він подав заяву до прокуратури, описавши інцидент, але спочатку намагався вирішити конфлікт через керівництво військової частини. Після розмови командир пообіцяв врегулювати ситуацію та налагодити стосунки.
Однак 5 лютого обвинувачений зустрів свого керівника біля виходу зі штабу. Ця зустріч, за його словами, сильно налякала його: він не спав, погано почувався і втратив здатність контролювати свої вчинки. Наступного ранку його охопили нав’язливі думки, зокрема ідея, що він повинен вистрелити у начальника. Обвинувачений запевнив суд, що не мав наміру позбавляти офіцера життя.
Суд критично оцінив його показання щодо неадекватного стану й нав’язливих думок. Звернув увагу, що кілька свідків зазначили про те, що обвинувачений того дня був спокійний, врівноважений, неагресивний. За висновком судово-психіатричної експертизи, свідчення про нав’язливі думки він надає з метою захисту, його психічний стан не відповідає будь-якому важкому психічному розладу.
Не заслуговують на увагу й твердження обвинуваченого про відсутність умислу на вбивство, вважає суд:
«У даному конкретному випадку направлення зброї у сторону потерпілого у приміщенні з обмеженим простором на близькій відстані, попередньо привівши її в бойову готовність, та натискання на спусковий гачок, дозволяє зробити висновок про наявність умислу на заподіяння смерті останньому, спонукальною причиною якого послугували неприязні відносини; така сукупність дій передбачає кримінально-правову кваліфікацію за ч. 1 ст. 115 КК України».
При призначенні покарання суд врахував, що обвинувачений вчинив особливо тяжкий злочин, раніше не судимий, одружений, виховує двох малолітніх дітей, позитивно характеризується, також позицію потерпілих, які просили про максимальне покарання, та наявність конфлікту між обвинуваченим і потерпілим щодо нестатутних відносин, який фактично став мотивом до вчинення злочину.
«Враховуючи наведене, а також те, що загибель [офіцера] стала непоправною втратою для потерпілих та значною втратою для Збройних Сил України, на що вказали у судовому засіданні свідки, суд вважає за необхідне призначити обвинуваченому покарання у межах санкції ч. 1 ст. 115 КК України у виді позбавлення волі на строк між середнім та максимальним», – йдеться у вироку.
Вирок не набрав законної сили та може бути оскаржений до апеляційного суду.
Раніше повідомлялося, що колишній військовий відкрив вогонь біля ТЦК на Закарпатті.