Доведеться жорстко обмежити себе: у Києві зібралися збільшити важливий тариф

Україна

Як стало відомо, що в Києві хочуть збільшити важливий тариф. Так от, мова зараз йде про здорожчання холодної води. Про це повідомили на сайті kyiv1.

В Україні діє мораторій на підвищення тарифів на газ, гарячу воду та опалення, однак він не стосується електроенергії та холодної води. Щодо останньої, то єдиного тарифу на неї не існує: для кожного водоканалу він встановлюється індивідуально. У зв’язку з відсутністю так званої “заборони” на підвищення цін на холодну воду, минулого року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, планувала підвищити тарифи, однак Уряд таке рішення не підтримав.

Цього року в НКРЕКП знову підготували рішення щодо збільшення цін на холодну воду, яке планувалося провести в 2 етапи: у квітні та липні. Однак засідання НКРЕКП з цього приводу не відбулося і тарифи допоки залишаються без змін. Для того аби розібратися навіщо взагалі підвищувати тарифи на холодну воду, Комерсант український направив відповідний запит до ПрАТ “АК “Київводоканал”, який своєю чергою надав своє роз’яснення доцільності підняття тарифів на холодну воду.

“Незаконність” скасування підняття тарифів

Як повідомили в ПрАТ “АК “Київводоканал”, з метою відшкодування всіх витрат, пов’язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, тарифи для підприємств повинні встановлюватися щороку. А скасування рішення НКРЕКП щодо підняття тарифів в компанії вважають незаконним.

“Відсутність належного тарифного регулювання для водоканалів стала однією з найсерйозніших проблем у сфері водопостачання та водовідведення в Україні. У червні 2023 року тарифи, встановлені НКРЕКП, були незаконно скасовані, що призвело до значних фінансових труднощів для підприємств цієї галузі. Незаконне скасування тарифів для водоканалів у червні 2023 року та відсутність належного тарифного регулювання мають серйозні наслідки для галузі водопостачання та водовідведення в Україні”, – йдеться у відповіді на запит Komersant.Info

У “Київводоканалі” наголосили, що керуються у своєму рішенні виключно буквою закону, посилаючись на п.1.9 постанови НКРЕКП від 10.03.2016 Nº302 «Про затвердження Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення».

Як відсутність підняття тарифів на холодну воду впливає на роботу водоканалів”

У “Київводоканалі” повідомили, що через відсутність коригування тарифів на холодну воду, виникають ризики для фінансової стабільності.

“Скасування тарифів позбавило можливості отримувати необхідні доходи для підтримки своєї діяльності. Окрім того, через відсутність стабільного джерела фінансування Товариство не може планувати бюджет та інвестиції, що обмежує здатність проводити модернізацію інфраструктури для забезпечення якісного водопостачання”, – наголосили у “Київводоканалі”.

Також там вважають, що через це ускладнюється й проблема відсутності компенсацій від держави:

“Товариство залишилось без підтримки, яка могла б допомогти подолати фінансові труднощі”.

До цього, допоки тарифи на холодну воду не зростають, витрати на енергоносії, реагенти та інші необхідні матеріали навпаки – значно підвищилися в ціні.

“Відтак, економічна діяльність Товариства стає збитковою. Крім того, без можливості коригування тарифів відповідно до зростання витрат, Товариство має обмежені ресурси для забезпечення належного обслуговування інфраструктури та своєчасного реагування на аварійні ситуації”, – підкреслили в “Київводоканалі”.

У компанії заявили, що все це не тільки ставить під загрозу фінансову стабільність підприємств, але й виливає на якість послуг, що надаються споживачам.

Які зараз тарифи на холодну воду

Визначення розміру тарифів та їх встановлення для “Київводоканалу” належать винятково до компетенції НКРЕКП. Як було вказано вище, єдиного тарифу для холодної води не існує. До прикладу, зараз тариф на водопостачання в Києві становить 16,164 грн, а водовідведення – 14,220 грн. Разом з ПДВ – 30,384 грн.

Якби тарифи все ж зросли у двоетапному процесі, як то пропонувалося НКРЕКП, то спочатку їх вартість би зросла на 34,2%, а на другому етапі ще на 15%.

Чи підвищать врешті-решт тарифи на холодну воду – невідомо, як і реакція суспільства на такі ймовірні підвищення.

Рейтинг статті