В умовах регулярних відключень електроенергії все більше українців замислюються над підключенням газових плит або варильних поверхонь. Неправильно виконані роботи можуть закінчитися штрафом, відключенням від системи газопостачання або витоком газу – це може призвести до отруєння або вибуху і відповідно пошкодження майна, каліцтва або загибель людей, пише Газправда .
Усі роботи з газовим обладнанням вважаються законними лише тоді, коли їх виконують офіційні газовики.
Це можуть бути як співробітники оператора газорозподільного механізму (ОДРМ) – міськ- або облгазу, так і фахівці підрядної організації з відповідною ліцензією. Вони стверджують якість робіт, ретельно перевіряючи труби, стики та з'єднання за відсутністю витоків.
“Для газового пристрою розробляється проект. За проектом все будується і в нормативно-правовому акті зазначено, що заміна газового приладу здійснювалася через газове господарство. Це як ваша відповідальність, так і ваша безпека”, – пояснює головний інженер Києво-Святошинської УЕГГ Київської філії Газсети Іван Болотнюк.
Щоб зробити все правильно, необхідно звернутися до обслуговуючого домогосподарства центру обслуговування клієнтів ОГРМ. Для встановлення газової плити необхідно надати такі документи:
заяву від споживача;
копія паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу;
копія ідентифікаційного коду;
копія документів на право власності приміщенням, де проводитиметься встановлення плити;
копія технічного паспорта додому чи квартиру (береться до БТІ).
Орієнтовна вартість підключення відрізняється залежно від регіону та операторів ГРМ. Ціна включає погодинну оплату роботи майстрів, відстань до об'єкта, послуги транспортування і т.д. Наприклад, прайс у Києво-Святошинському відділенні має вилку від 589 до 1730 грн. за одну підключену одиницю.
Установка оплачується заздалегідь з урахуванням наданого газовиками рахунки. Після оплати робота провадиться протягом 10 робочих днів – точні день та час погоджуються з клієнтом.
Після закінчення монтажу організація, яка виконувала роботи, передати власнику приміщення пакет виконавчо-технічної документації. Якщо роботу було проведено без оповіщення оператора ГРМ, домогосподарство мають право від'єднати від централізованої системи постачання газу.
Газові пристрої, що самовільно встановили, можуть залишити без газу, перекривши кран на системі газопостачання. А якщо таке обладнання перевищить вимоги проекту, на порушників буде накладено чималий штраф.
Розмір штрафу за незаконно підключене обладнання коливається від типу та обсягу споживання газу домогосподарством. За певних умов штраф може зрости до половини річного споживання.
Згідно з Кодексом газорозподільних систем за нелегальне використання газу недобросовісні споживачі мають відшкодувати збитки, завдані газовому оператору. Розмір штрафів варіюється від 3,5 тисяч до 500 тисяч гривень.