Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 6 січня за новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.
6 січня за новим церковним календарем відзначають Хрещення Господнє, або Богоявлення – одне з 12 головних свят у християн.
Про традиції, прикмети і заборони цієї дати – розповідаємо нижче.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
6 січня (19 січня за старим стилем) – Хрещення Господнє, або Богоявлення. Це одне з 12 головних свят у церкві – двонадесяте. За своїм значенням воно прирівнюється до Великодня.
Водохреща стало окремим святом з кінця IV століття.
Воно пов’язане з важливою віхою в земному житті Ісуса Христа – цього дня Спаситель прийняв хрещення від пророка Іоанна Предтечі в річці Йордан.
В історії сказано, що після того, як хрестили Христа, річка Йордан пішла назад і змінила свою течію.
До речі, це знамення повторюється щороку.
Головним символом Водохреща є вода – вважається, що вся вода в ніч на Водохреща стає цілющою і чудодійною і залишається такою протягом доби.
Про що говорять прикмети на 6 січня
За прикметами цього дня судять, яким буде врожай:
мороз цього дня – до багатого врожаю зернових;
туман і сніг пластівцями – також чекай гарного врожаю;
опівдні по небу пливуть сині хмари – буде багато пшениці.
У народі 6 січня – свято, яке називають Водохреще.
Вважається, що люди, які охрестилися цього дня, перебувають під особливим Божим захистом, а ті, хто посватається, житимуть у шлюбі довго і щасливо. Сни в ніч на Водохреща вважаються віщими.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 6 січня є низка заборон: не можна сваритися, з’ясовувати стосунки з родичами, сусідами, засуджувати будь-кого, бажати поганого, лихословити, відмовляти в допомозі та милостині. Церква засуджує жадібність, лінь, заздрість, помсту.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: займатися важкою фізичною роботою, домашніми справами, давати й брати гроші в борг.
За повір’ями не можна ставити на підлогу посуд зі святою водою і розбавляти святу воду.
Також напередодні свята і в день Богоявлення не слід нічого виносити і давати з дому – наші предки вважали, що так можна винести удачу і здоров’я сім’ї.
Що можна робити 6 січня
У православне свято сьогодні за можливості потрібно побувати в храмі на святковій службі і помолитися. У молитвах до Ісуса Христа просять про здоров’я, мир, допомогу дітям, урожай.
Водохресний ранок заведено починати з ковтка освяченої води. Святою водою радять запастися у свято на весь рік, до наступного свята. Пити її слід натщесерце і з молитвою – у народі вірять, що вона лікує серйозні хвороби, очищає душу й тіло.
Купання на Водохреща – невід’ємна частина святкування. Вважається, що обмивання в крижаній ополонці очищає від гріхів. Але це, швидше, народна, ніж церковна традиція, тому занурюватися в ополонку чи ні – особисте рішення кожного.
Хто відзначає день ангела 6 січня
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Тетяна, Уляна, Христина, Іван, Ян.