6 квітня за новим церковним календарем вшановують преподобну Марію Єгипетську і святителя Мефодія, архієпископа Моравського. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.

В 2023 році Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) – його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 6 квітня (19 квітня за старим стилем) – день пам’яті святителя Мефодія, архієпископа Моравського, а також преподобної Марії Єгипетської(перехідне святкування).

Мефодій Моравський (або Солунський) – святий рівноапостольний, грецький місіонер, архієпископ Великої Моравії. Народився 815 року у Фессалоніках (Візантійська імперія). У миру він носив ім’я Михайло і був братом Кирила, з яким вони разом створили слов’янську абетку.

Михаїл зробив хорошу військово-адміністративну кар’єру і отримав посаду стратига Славінії, візантійської провінції, а також був викладачем у Константинопольському університеті. Але згодом вирішив залишити мирське життя, пішов у монастир на горі Олімп і постригся в ченці. Після він став ігуменом монастиря “Поліхрон” на березі Мармурового моря.

У 863 році Кирило і Мефодій на запрошення князя Ростислава переїхали до Великої Моравії, щоб з дозволу Папи Римського проповідувати там християнство. Перед цим брати за допомогою своїх учнів переклали слов’янською мовою Євангеліє, Апостол, Псалтир і вибрані служби.

Мефодій став архієпископом Великої Моравії та Панонії, і 870 року повернувся до Панонії. Через інтриги німецьких феодалів він певний час перебував в ув’язненні, потім знову жив у Візантії, але згодом повернувся до Моравії, де в останні роки життя перекладав Старий Заповіт та інші книги. Похований був у столиці Моравії, місті Велеграді.

***

У п’яту неділю Великого посту вшановують преподобну Марію Єгипетську, грішницю, яка стала святою. День її пам’яті також відзначають 1 квітня за новим стилем, а раніше УНІАН уже розповідав історію преподобної та чим вона прославилася.

Про що говорять прикмети на 6 квітня

6 квітня - прикмети на сьогодні / ua.depositphotos.comУ народі 6 квітня – свято Євтихій Тихий, назване так на честь святителя Євтихія, архієпископа Константинопольського, пам’ять якого також звершується сьогодні.

За прикметами дня судять про врожай і якими будуть весна і літо:

  • туман із ранку – до кінця квітня буде суха погода;
  • яскраве сонце – чекай похолодання;
  • клен сік пустив – встановиться тепла погода і навесні, і влітку.

Найкраща погодна прикмета дня – це відсутність вітру, це до багатого врожаю гороху, зернових і овочів. Також у цей час прийнято білити яблуні та підпирати гілки дерев.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 6 квітня, як і в будь-який інший день, не слід сваритися, пліткувати, заздрити, у жодному разі не можна ображати будь-кого, як людей, так і тварин, і відмовляти в допомозі. Церква засуджує брехню, лінь, заздрість, жадібність і відчай.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: заборонено обламувати або обрізати яблуні, а також рубати березу – це не до добра.

Що можна робити 6 квітня

У православне свято сьогодні звертаються в молитвах до святих – моляться за своє фізичне і душевне здоров’я і за здоров’я близьких людей.

Триває Великий піст: тим, хто постить, сьогодні можна вживати гарячі страви з олією. Раніше ми детально розповідали, що можна і не можна їсти у Великий піст 2025 – календар харчування по днях. Важливо не забувати, що обмеження в їжі – не головне, потрібно стежити за своїми думками, словами і вчинками.

6 квітня можна йти на риболовлю – вважається, що в цей час добре ловиться окунь.

Хто відзначає день ангела 6 квітня

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Євтихій, Мефодій.