З 25 листопада дають останній шанс: краще зробити це добровільно, тоді нічого не буде

Україна

З 25 листопада 2024 року в Україні стартує добровільне декларування вогнепальної зброї, що є частиною зусиль уряду та Міністерства внутрішніх справ щодо спрощення та покращення обліку зброї в умовах військового стану.

Це нововведення дозволить громадянам, які мають незареєстровану зброю, офіційно оформити її на себе, уникнувши юридичних наслідків та підвищивши рівень безпеки в країні.

Докладніше про те, що у МВС нагадали, коли розпочнеться добровільне декларування вогнепальної зброї, інформує Укрінформ, посилаючись на заступника міністра внутрішніх справ Богдана Драп'ятого.

За словами заступника міністра, механізм декларування зброї буде максимально доступним та простим для громадян. Усі бажаючі зможуть звернутися із заявою до будь-якого територіального органу Національної поліції, який має відповідні ресурси для проведення процедури.

Громадянам не потрібно проходити складні бюрократичні процедури — достатньо буде просто подати декларацію до уповноваженого органу.

Зазначимо, що під декларування підпадає вогнепальна зброя, яка перебуває у власності громадян, але не зареєстрована в установленому порядку.

Згідно з чинними нормами, таку зброю можуть задекларувати громадяни України, які досягли 21 року, у тому числі ті, хто придбав її у період дії воєнного стану.

Важливо, що в умовах воєнного часу власникам зброї дозволяється залишати її на зберігання у себе, не передаючи до органів влади, але при цьому зброя має бути задекларованою.

Після закінчення військового стану, якщо зброя виявиться придатною для використання в цивільному обігу, громадяни зможуть поставити її на облік і продовжити її використання на законних підставах.

Однак якщо переробити зброю на дозволену модель не вийде, її доведеться здати до відповідних органів.

Драп'ятий також зазначив, що форму деклараційної заявки буде максимально спрощено. У заяві потрібно вказати, що зброя була знайдена або отримана у певний час та у певному місці.

Варто також зазначити, що не всі види зброї підлягатимуть декларуванню. Наприклад, автоматичну зброю, пістолети та інші види зброї, які нині заборонені для громадян, можна буде задекларувати, але використовувати їх можна лише з метою захисту від агресії, включаючи військову загрозу з боку Росії.

Це положення стосується, зокрема, зброї, яка може бути використана для самооборони за умов збройного конфлікту.

Однак важливо пам'ятати, що є категорії громадян, які не зможуть задекларувати зброю.

Також не підлягатимуть декларуванню ті зразки зброї, які були підроблені чи пошкоджені. Ця зброя буде визнана непридатною для реєстрації та подальшого використання.

Якщо громадянин не захоче залишити знайдену чи отриману зброю на період військового стану, органи Нацполіції ухвалять її на добровільних підставах, при цьому кримінальну відповідальність за відмову не буде передбачено.

Однак власникам незареєстрованої зброї слід пам'ятати, що у разі її використання без належної реєстрації їм загрожує кримінальна відповідальність відповідно до статті 263 Кримінального кодексу України. Санкції за це можуть змінюватись від 3 до 7 років позбавлення волі.

Крім того, із закінченням військового стану громадянам надається право придбати зброю, якщо вона дозволена для цивільного обігу, не є трофейною і не використовувалась для скоєння злочинів.

Ця зброя може бути переведена у приватне володіння за дотримання всіх норм та правил.

Важливо, що цей процес став можливим завдяки закону, який Верховна Рада України ухвалила 20 серпня 2024 року. Цей закон спрямований на вдосконалення порядку отримання, декларування та поводження з вогнепальною зброєю в умовах воєнного стану.

Закон набирає чинності з 25 листопада 2024 року і дасть громадянам можливість більш ефективно та безпечно поводитися зі зброєю в умовах конфлікту.

Рейтинг статті