Дедалі більше росіян відвертаються від військової авантюри Кремля — страх перед НАТО, втома від війни та небажання ядерної ескалації формують запит на світ.
Нове соцопитування у Росії свідчать: росіяни втомилися від війни і дедалі менше підтримують силовий курс диктатора Володимира Путіна. Гучні гасла про “перемогу” більше не працюють – громадська думка поступово розвертається у бік світу.
Неприємні для Кремля дані оприлюднив російський соціологічний “Левада-центр”, повідомляє Dialog.UA.
Згідно з опитуванням, проведеним з 19 по 25 червня, ідея застосування ядерної зброї у війні проти України втрачає підтримку. Якщо восени 2024 року майже половина респондентів вважала ядерний удар допустимим, то сьогодні лише 24%. Переважна більшість (65%) упевнена: навіть в умовах ескалації ядерну зброю використовувати не можна. Особливо різко виступають проти такого сценарію ті, хто критично ставиться до політики Кремля, серед них рівень неприйняття перевищує 70%.
Водночас зростає тривога щодо можливої конфронтації з НАТО. Понад половина опитаних (56%) побоюються, що подальша ескалація призведе до прямого зіткнення з Альянсом. Особливо насторожені росіяни середнього віку та мешканці провінційних міст. Лише третина (31%) не поділяє цих побоювань — переважно це пенсіонери та москвичі.
Ще один важливий сигнал – стійке зростання підтримки мирних переговорів. Цю позицію поділяють дві третини росіян і цей показник залишається рекордним другий місяць поспіль. Особливо яскраво виражене прагнення миру у молоді (77%), жінок (71%) і тих, хто не підтримує політику Путіна (81%). Проти врегулювання виступають лише 31% — здебільшого це чоловіки та жителі столиці.
Хоча офіційно підтримка “движухи” Путіна зберігається на високому рівні (74%), динаміка вказує на поступове зниження схвалення. Проти війни вже виступають 16% – це майже вдвічі більше, ніж на початку повномасштабного вторгнення.
Також знижується й спільний інтерес до подій в Україні. У червні лише 53% росіян стежили за новинами про війну — це помітно нижче за минулорічний рівень. Молодь, жінки та критично налаштовані громадяни все частіше ігнорують тему, тоді як найбільш залученими залишаються чоловіки, пенсіонери та ті, хто отримує інформацію з телебачення.
Всі ці дані вказують на розрив між агресивною зовнішньополітичною риторикою Кремля і настроями всередині країни. Масова втома, страх перед катастрофою та прагнення до стабільності формують новий суспільний запит, з яким російській владі все важче не зважати.