Яке церковне свято відзначають 9 лютого за новим і старим стилем, заборони дня і в кого іменини.
9 лютого за новим церковним календарем православні згадують мученика Никифора Антіохійського, преподобного Панкратія, затворника Києво-Печерського, а також обрітення мощів святителя Інокентія. Також сьогодні – Неділя про митаря і фарисея, перша з чотирьох неділь підготовки до Великого посту. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) – його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 9 лютого (22 лютого за старим стилем) – день пам'яті мученика Никифора, який жив в Антіохії Сирійській у III столітті.
Про дитинство і юність святого нічого невідомо. Історія свідчить, що Никифор довгий час дружив із церковним старостою Саприкієм – дружба була настільки міцною, що їх вважали братами. Але в один із днів Никифор із Саприкієм сильно посварилися з невідомої причини, і в результаті обидва відмовлялися навіть ходити разом однією дорогою. За деякий час до Никифора прийшло, що причиною сварки став диявол. Никифор пішов до Саприкія, але той миритися не захотів.
Коли почалися гоніння на християн, то Саприкія схопили, вимагали відмовитися від віри, а потім засудили до страти. Тоді Саприкій вирішив зректися християнства. Але Никифор, щоб цього не сталося, запропонував своє життя натомість і пішов на страту замість друга.
***
9 лютого за новим календарем згадують також преподобного Панкратія, затворника Києво-Печерського, який жив у XIII столітті. Згідно з літописами, він міг зцілювати хворих молитвою, постом і помазанням. Мощі святого знаходяться в Дальніх (Феодосієвих) печерах Києво-Печерської лаври, де він прожив до самої смерті.
***
Неділя про митаря і фарисея – це перша з чотирьох неділь підготовки до Великого посту. Цього дня на літургії читають притчу про митаря і фарисея – звідси і пішла назва дня.
Притча розповідає про те, як фарисей і митар прийшли в храм помолитися. Фарисей, який ретельно виконував усі приписи законів Мойсея, у молитві почав перераховувати свої чесноти, а наприкінці, глянувши на митаря, подумав: “Боже, дякую Тобі, що я не такий, як інші люди: грабіжники, кривдники, перелюбники, – або як цей митар…”.
Митарі, тобто, збирачі данини, на той час часто кривдили юдеїв – брали в них зайве, їх знали, як корисливих і грішних людей. Але того дня в храмі митар щиро каявся у своїх гріхах і просив за них прощення: “Боже! Будь милостивий до мене, грішника!”. Вийшло так, розповідає притча, що молитва митаря була більш угодною Богу, і він вийшов із храму більш виправданим, ніж фарисей.Про що говорять прикмети на 9 лютого
У народі 9 лютого – свято Никифори-Панкрати. Прикмети цього дня говорять про погоду:
- стоїть тепла погода – ще будуть холоди;
- захід сонця червоний – до снігопаду;
- мороз сильний вдарив – снігу найближчим часом не буде;
- дерева в лісі шумлять – до потепління;
- сніг пішов і налипає на дерева – до швидкого тепла.
Вважається, що з цього дня погода стає весняною, а зима відступає. У народі кажуть: “На Никифора ніч темна – тікає зима”.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 9 лютого, як і в будь-який інший день, церква не схвалює лайку, образи, брехню, лінь, плітки, жадібність, заздрість, помсту і відчай. Не можна відмовляти в допомозі, бажати зла, ображати тварин.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не радять розпочинати і планувати будь-які справи – можуть чекати невдачі. Лінь і неробство цього дня особливо засуджуються – не за горами весна, слід готуватися до нового сезону.
Що можна робити 9 лютого
У православне свято сьогодні звертаються до святих Никифора і Панкратія – моляться про допомогу і заступництво перед Господом. У Панкратія, який прославився своїм даром зцілення, просять здоров'я, зцілення від хвороб, у Никифора – дати мудрості й посприяти примиренню. Цього дня потрібно попросити прощення і самим пробачити кривдників.
Вважається, що на Никифора вдалий день для лікування: якщо саме сьогодні почати лікування, то хвороба незабаром відступить. У свято можна і потрібно працювати – робити генеральне прибирання, прати, лінуватися – гріх.
Хто відзначає день ангела 9 лютого
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Василь, Геннадій, Іван, Інокентій, Никифор, Панкратій, Петро.