Вчені створили пігулки від коронавірусу: що відомо про ліки і чи зможуть вони замінити вакцину
В останні тижні у світі заговорили про чергову перемогу у боротьбі з пандемією: схоже, вчені досягли помітного прогресу в галузі розробки ліків від коронавірусу. На ринку з'явилися відразу два перспективні препарати, що розробляються компаніями Pfizer і Merck. Ці ліки покликані допомогти вилікуватись тяжкохворим або навіть зупинити хворобу до появи симптомів.
Що відомо про таблетки і чи дійсно вони допоможуть покінчити з пандемією, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.
“Молнупіравір”
Цей препарат створили фахівці з американського Університету Еморі, але згодом розробку викупила компанія Merck. Зараз “Молнупіравір” – один із найперспективніших противірусних препаратів на фармацевтичному ринку.
За форматом це таблетка, яка дозволяє зупинити розмноження вірусу в організмі. Вона працює так: “Молнупіравір”, який імітує частинку вірусної РНК, потрапляє в нову молекулу SARS-CoV-2 і призводить до появи мутації. В результаті кількість вірусних частинок в організмі людини не зростає, і вони перестають поширюватися по тілу.
У дослідженнях препарату взяло участь близько 700 осіб. І результати виявилися дуже переконливими: “Молнупіравір” зміг впоратися з усіма найбільш поширеними штамами COVID-19, зокрема, “Дельта”, “Гама” та “Мю”. На сьогодні ці варіанти коронавірусу становлять близько 80% усіх випадків захворювання у світі.
Згідно з результатами третьої фази тестування, препарат від компанії Merck наполовину знижує ризик госпіталізації та смерті від коронавірусу. Лише 7,3% COVID-пацієнтів, які приймали “Молнупіравір”, були госпіталізовані або померли. У групі, що отримала плацебо, таких було значно більше – 14,1%. Варто вважати, що смерті не пов'язані з ліками, а їхньою причиною стала сама інфекція.
Щодо безпеки, то розробник запевняє, що необхідні дослідження токсичності таблеток були проведені й не дали підстав відмовитись від досліджень. Лише 1,3% учасників тестування припинили прийом “Молнупіравіру” через небажані явища. При цьому в групі, яка отримує плацебо, від таблеток через “побічки” відмовилися 3,4%.
“Молнупіравір” уже визнав британський регулятор. Компанія обіцяє виготовити близько 10 мільйонів курсів пігулок до кінця 2021 року. Зокрема близько 1,7 мільйона доз Merck планує поставити в США. Вартість препарату становитиме близько 700 доларів за курс.
“Паксловід”
Ці пігулки від COVID-19 розробила компанія Pfizer. Як і препарат від Merсk, він намагається зупинити процес відтворення вірусу. Для цього блокується активність ферментів, за допомогою яких коронавірус розмножується в організмі.
Говорячи простими словами, якщо “Молнупіравір” знищує ворожий танк, то “Паксловід” руйнує танковий завод. В ідеалі таблетки від Pfizer можуть не тільки допомогти вилікуватися тяжкохворим на COVID-19, але й зупинити хворобу на ранній стадії – ще до появи симптомів.
Результати досліджень дуже обнадіюють. Зокрема, про це свідчить той факт, що тестування було припинено ще до того, як вченим вдалося набрати заплановані три тисячі добровольців.
Дослідження проводилися за двома схемами:
- перша група приймала ліки через три дні після зараження. Лише трьох пацієнтів із 389 (0,8%), які отримали “Паксловид”, було госпіталізовано, всі вони залишилися живими. У групі, що отримала плацебо, таких було 27 осіб із 385 (7%) – семеро з них померли. Тож ризик госпіталізації при ранньому прийомі таблеток знижується приблизно на 89%.
- Друга група приймала препарат на п'ятий день після зараження. У цьому випадку госпіталізувати довелося шістьох пацієнтів із 607 (1%), які приймали реальний препарат – випадків смерті серед них не було. З 612 осіб, які приймали плацебо, госпіталізували 41 (6,7%) – десять з них померли. Ефективність препарату при пізньому початку лікування становила 85,2%. У “Молнупіравіру” цей показник – близько 50%.
Як зазначають розробники, препарат не має серйозних побічних ефектів. Незначні (які саме – не повідомляється) були зафіксовані у 19% пацієнтів, які приймали “Паксловід”, і у 21%, які приймали плацебо.
Щодо вартості препарату, то ціна “Паксловіда” буде приблизно такою самою, як і у Merck, – близько 700 доларів за курс. Але Pfizer обіцяє адаптувати ціну для країн із низькими доходами – щоб “перешкод для доступу до препарату” не було. До кінця 2021 року компанія має намір випустити 180 тисяч курсів “Паксловіда”, а наступного року – ще близько 50 млн доз.
Які ще є ліки?
“Молнупіравір” та “Паксловід” – найперспективніші препарати проти COVID-19 на сьогодні. Але інші компанії також займаються розробкою схожих ліків, проте про їхній випуск і продаж поки не йдеться.
Ліки з кодовою назвою АТ-527 створює швейцарська компанія Roche разом із американською Atea Pharmaceuticals. Їхні таблетки блокують ферменти, необхідні для розмноження вірусу. За таким самим принципом працює препарат від Pfizer. За задумом, ліки дозволять не лише лікувати тяжкохворих, а й запобігати розвитку хвороби у тих, хто тільки заразився.
АT-527 уже успішно пройшов другий етап клінічних досліджень – його протестували на хворих із симптомами середньої тяжкості та легкими. Наразі триває третій етап досліджень. Коли препарат може вийти на ринок – поки невідомо, але вчені оптимістично налаштовані.
AZD7442 – так називається розробка британського фармацевтичного гіганта AstraZeneca. Препарат являє собою так званий “коктейль антитіл”– тобто суміш двох моноклональних антитіл “тіксагевімаб” та “цилгавімаб”. “Добувають” їх із клітин людей, які перенесли коронавірус.
Як заявляють дослідники, препарат на 88% захищає від тяжкої форми коронавірусу або смерті, якщо почати його вживати протягом трьох днів після появи перших симптомів. До того ж у людей протягом шести місяців опісля лікування знижувався ризик симптоматичної коронавірусної інфекції на 83%.
Японська компанія Shionogi створює конкурента препарату від Pfizer. Наразі даних про результати тестування немає. Але розробники розповіли, що таблетки потрібно приймати раз на добу протягом п'яти днів. За цей період ліки пригнічують активність протеази – ферменту, за допомогою якого вірус копіює себе всередині людських клітин.
Випробування, найімовірніше, продовжаться до наступного року. На цей момент невідомо, чи зможуть ліки, що тестуються, вберегти пацієнтів від ускладнень і допомогти їм уникнути госпіталізації.
Головне питання: чи замінять пігулки вакцину?
Найімовірніше, ні. Основних причин три:
- Подібні препарати, зокрема “Молнупіравір”, будуть ефективні лише у випадку, якщо їх почати приймати на ранній стадії COVID-19. Потім ефективність препарату значно знижується;
- Висока вартість (близько $700) не дозволить бідним країнам закупити достатню кількість курсів ліків;
- Вірус постійно мутує, тому невідомо, чи зможуть таблетки подолати майбутні штами коронавірусу.
Проте є плюси. На відміну від препаратів, якими зараз лікують коронавірус, “Молнупіравір” та “Паксловід” вводяться перорально, а не через крапельницю. Це дозволить пацієнтам приймати ліки у домашніх умовах.
У будь-якому разі розраховувати, що COVID-ліки з'являться на ринку найближчим часом, не варто. Їх мають схвалити регулятори країн, хоч би для екстреного використання. До того ж спочатку препарати отримають пацієнти з груп ризику, зокрема, люди зі слабким імунітетом, для яких вакцини не такі ефективні або зовсім протипоказані. Тому найкращим способом захиститися від небезпечної хвороби залишається вакцинація.