Українцям після перевірок газових лічильників надходять рахунки з вимогою доплатити за газ величезні суми. У деяких випадках ідеться про сотні тисяч гривень. Про те, за які порушення можуть накласти величезні штрафи та в яких випадках їх можна не платити, читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Кому та скільки доводиться доплачувати
Лише у 2025-му в реєстрі судових рішень зареєстрували близько 40 справ із позовом газопостачальних компаній проти українців, які отримали донарахування за газ і не заплатили. У цьому переліку немає боржників, які не отримували донарахування, а просто не платили за спожитий газ. В абсолютній більшості випадків суди підтримують позицію постачальників послуги та зобов'язують українців доплачувати.
Водночас суми можуть шокувати. Найбільша доплата, яку через суд змусили сплатити за спожитий газ у січні, становить 403 тис. 996 грн(детальніше про це читайте далі). Для прикладу розберемо одне з донарахувань.
Як зазначено у справі 646/7966/24, Харківська філія “Газорозподільних мереж” донарахувала споживачу 18,4 тис. грн за газ лише за те, що у нього була пошкоджена пломба на лічильнику.Експертиза не встановила, що споживач втручався в роботу лічильника, зіпсував його, чи взагалі, що пломба була навмисно знята. Однак у Червонозаводському районному суді Харкова позивач заявив, що якщо немає пломби, то є можливість розкрити гвинти лічильника та “підкрутити” його покази вручну.
“Було встановлено: відсутні пломби заводу-виробника та/або держповірника, за відсутності пломб заводу виробника та/або держповірника є вільний доступ до гвинта кріплення елементів корпусу ПЛГ. При викручуванні гвинтів кріплення та зняття кришок на корпусі ПЛГ є вільний доступ до відлікового механізму. Сукупність вищезазначених факторів свідчить про викривлення даних обліку природного газу. Всередині корпусу ПЛГ сторонніх предметів не виявлено”, – йдеться в рішенні суду.
Суд задовольнив позов. Однак у своєму рішенні як аргументацію суддя зазначив: відповідачка “не оскаржувала дій та рішеньпредставників позивача, зокрема рішення комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об'ємів природного газу, акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості споживачу”. Дійсно, у низці справ (найчастіше це випадки, коли відповідачі звертаються по професійну юридичну допомогу) акти про порушення ставлять під сумнів чи навіть скасовують через суд. Детальніше про це читайте далі.
Отже, ознайомившись з десятками судових рішень, а також із кодексом ГРМ, можна зазначити такі причини:
- пошкоджена або взагалі відсутня пломба;
- наявні порушення цілісності лічильника;
- нелегальне під'єднання до газу.
Крім того, якщо ви платите за нормативами споживання, то донарахувати газ можуть у випадку, якщо ви самостійно встановите додатковий газовий прилад. Також не можна самостійно підключати газ після відключення за борги.
Випадки з пломбою найбільш поширені. Важливо: пломбу краще взагалі не чіпати. Якщо вона, наприклад, пошкоджена з однієї зі сторін, її не варто намагатись “відремонтувати”. Випадки, коли пломбу намагаються “підклеїти”, також трапляються у реєстрі судових рішень. “Було встановлено: пломба заводу-виробника з правої сторони пошкоджена та не несе охоронної функції, присутня речовина, схожа на клей. Скло на відліковому пристрої з правого боку від'єднується”, – йдеться у матеріалах однієї зі справ.
Донарахування відбувається з урахуванням граничних об'ємів споживання. Суми в платіжках перераховують так, начебто ви використовували максимально можливий об'єм газу. Це й призводить до значного збільшення сум у платіжках заднім числом (донарахування).
Коли за газ може прийти космічна платіжка
Найбільше донарахування, яке через суд отримує газова компанія, становить майже 404 тис. грн. Саме стільки за рішенням Полтавського районного суду має заплатити клієнт “Полтавагаз”. У матеріалах справи йдеться: чоловік самостійно зробив ще один газопровід та під'єднав його поза лічильником. Під час перевірки “трубу” знайшли, зняли це на відео та пішли до суду (попередньо запропонували заплатити добровільно).
Чоловік у суді не став заперечувати, що дійсно є додаткова газова труба до його будинку. Проте у відео, яке показали в суді, не видно, що цей незаконний газопровід не під'єднано до газових приладів (можливості знімати в будинку не було). Також чоловік заявив у суді: “До акта-розрахунку не надано математичних розрахунків та формул, які були використані позивачем, що унеможливлює перевірку правильності даних, вказаних в акті-розрахунку”.
Полтавський районний суд розглянув матеріали справи та зобов'язав чоловіка заплатити “Полтавагазу” майже 404 тис. грн донарахування за газ, а також 6 тис. грн компенсації судового збору. “Аргументи відповідача щодо відсутності причинно-наслідкового зв'язку між наявністю додаткового газопроводу з можливістю використання його для неврахованих витрат в обхід газового лічильника не спростовують факту несанкціонованого відбору природного газу шляхом прихованих заходів, а саме через наявність несанкціонованого газопроводу, встановленого у прихований спосіб”, – йдеться в матеріалах справи.
Обсяги донарахування залежать передусім від того, скільки газу теоретично міг “вкрасти” порушник. Якщо порушена пломба у квартирі, де встановлено лише газову плиту, то донарахувати можуть кілька тисяч гривень. А якщо ж ідеться про постачання газу до будинку, який ним опалюється, донарахувати можуть сотні тисяч гривень.
Коли можна не платити навіть після виявлення порушення
Як показує судова практика, є низка причин, коли за газ можна не доплачувати навіть після виявлення порушення. Однак для цього свою невинуватість доведеться довести у суді. Якщо акт оформлено з порушеннями, то зробити це буде неважко.
Наприклад, 14 січня цього року Красноградський районний суд Харківської області скасував донарахування 78,6 тис. грн. Таку суму донарахували за додаткову трубу в обхід лічильника через те, що був неправильно заповнений акт про порушення. Суддя зазначив, що акт – єдиний офіційний документ, який встановлює факт та обставини порушення і який після відповідного затвердження комісією породжує певні юридичні наслідки.
В акті не вказали обставин і характеру порушення (замість цього лише зазначили “наявність несанкціонованого газопроводу”). У рішенні суду додали: “Будь-яка інформація щодо суті й характеру порушення, джерела якої невідомі та яка не зафіксована у встановленому законом порядку, зокрема відсутня в акті про порушення, не може бути визнана належним доказом факту порушення і є протиправною”.
А 18 січня Шевченківський районний суд Львова скасувавдонарахування у розмірі 287,7 тис. грн також через порушення під час оформлення акта. Під час перевірки співробітники “Львівгазу” виявили втручання у роботу лічильника. Вони мали відправити його на експертизу, а потім провели спеціальну комісію, яка й вирішила провести донарахування.
“Сам по собі факт пошкодження або зриву пломби є достатньою правовою підставою для здійснення донарахування необлікованого об'єму природного газу. Допущене порушення підлягає доказуванню єдиним документом, а саме актом про порушення”, – йдеться у матеріалах справи. Однак проведення експертизи записали на відео, яке періодично переривалось. Також не було видно, як дістають лічильник.
Також в акті зазначили, що експертизу провели два інженери, хоча за правилами мало бути щонайменше три представники інженерно-технічного персоналу та юристи. “На дослідженому під час судового розгляду диску відсутня фіксація того, в який спосіб та хто знімав пломбу з приладу обліку споживача. У зв'язку з перервами у відеозйомці, як зазначалось вище, неможливо виключити факту втручання сторонніх осіб у роботу лічильника вже після його демонтажу та до проведення експертизи”, – йдеться у матеріалах справи.
Через низку порушень суддя визнав документи недійсними. У результаті споживачка змогла уникнути величезного донарахування.